TOP 10 FILMA BIOGRAFIKE, EROTIKE, FANTASTIKE

– Filmat Biografikë (bio-pics):

E kemi thene disa here ketu qe, problemi i filmave biografike eshte se shpesh ata marrin persiper te rrefejne te gjithe jeten e nje heroi real : nga fillmi i jetes se tij deri ne fund. Mua më duket se nuk eshte ne fuqine e filmit (si mjet shprehes artistik) qe te marre persiper te shfaqë si duhet (dmth, bindshem artistikisht !) kete gje. Ndaj dhe filma te tille behen patetike, kur shikojme personazhin me paruke, ne fund te filmit, me demek, i plakur…. E te tilla karagjozlleqe enfantile…

Keshtu qe i bie, qe, filmat e mire biografike jane ata qe se pari plotesojne kete “kusht”, pra te rrefejne vetem nje copë-jete nga ajo e nje personi (heroi…).

Sot prodhohen jo pak Filma Biografike, por te mirët numerohen me gishtat e njeres dorë:

  1. Il vangelo secondo Matteo (Ungjilli sipas Shën-Mateos) (1964) me regji te Pier Paolo Pasolini (Itali) padyshim, I VETMI FILM I MIRE kushtuar Jezu-Krishtit!
  2. The Queen (2006) me regji te Stephen Frears
  3. Jeanne d’Arc (1928) me regji te Carl Theodor Dreyer (Danimarke)
  4. The sun (2005) me regji te Alexandr Sokurov (Rusi)
  5. Van Gogh (1991) me regji te Maurice Pialat (France)
  6. Moloch (1999) me regji te Alexandr Sokurov (Rusi) – pa dyshim, i vetmi film i mire “kushtuar” Hitlerit !

 

   

  

Image result for il vangelo secondo matteo   Image result

 


– Filmat Fantastikë:

Jane ata filma qe përshfaqin nje eveniment i cili nuk mund te shpjegohet me ligjet e botes se perditshme.

Shumica e filmave te sotem fantastikë, per fat te keq jane te mbushur me mostra qe me demek te kallin datën, por shpesh harrohet se ne origjine, ky zhaner ka lindur nga ankthet e shpirtrave te shqetesuar.

10 Filma Fantastikë qe i dua fort:

1. Stalker (1979) me regji te Andrej Tarkovsky (Rusi)

2. The Ghost and Mrs Muir (1947) me regji te Joseph Mankiewicz(USA)

3. Carrie (1976) me regji te Brian de Palma (USA)

4. Freaks (1932) me regji te Tod Browning (USA)

5. The Village (2004) me regji te M. Night Shyamalan (USA)

6. The Host (2006) me regji te Bong Joon-ho (Korea e Jugut)

7. Nosferatu (1922) me regji te Friedrich Murnau (Gjermani)

8. Lost highway (1996) me regji te David Lynch (USA)

9. Shining (1979) me regji te Stanley Kubrick (USA)

10. Frankenstein (1931) me regji te James Whale (USA)

 

 

 

Image result Image result

Image result Image result

 


– Filmat Erotike:

E famshmja kinema, aq sa eshte politike, aq eshte dhe erotike ! Normale, sepse ne fund te fundit, per filmime (vezhgime) trupash njerezore behet fjale: trupat qiellore i vezhgon teleskopi ! (lol).

Megjithate, edhe pse erotikja pershfaqet kudo ne çdo film, ekziston nje zhaner më vete, filmi erotik, qe ka per mision pershkrimin e senseve te kenaqesise se qenies njerezore si dhe fuqise se sensualitetit.

Disa Filma Erotikë qe i kam fort qejf :

1. Choses secretes – Secret things (2002) me regji te Jean-Claude Brisseau (France)

2. Viridiana (1961) me regji te Luis Buñuel (Sapnje)

3. Ultimo tango a Parigi (1972) me regji te Bernardo Bertolucci (Itali)

Me vjen keq qe ende s’me eshte dhene mundesia te shoh L’âge d’or (1930) te Buñuel, qe konsiderohet si manifest i filmit erotik !

  

Gusht 18 – Shtator 29, 2009

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s