Asghar Fahradi

“A separation” – film iranian me regji te Asghar Farhadi

  Ky regjizori iranian domethene, ka marre kete vit Ariun e Arte ne Berlin, me kete filmin “Nje Ndarje ” (”Nader & Simin: A Separation“)

Me shume se per nje ndarje (çifti), filmi trajton temen e distances : distance brenda çiftit, ditance midis burrave dhe grave, distance midis femijeve dhe te rriturve, distance midis Iranit dhe pjeses tjeter te botes, distance midis fjales dhe te Vertetes etj etj. Ne kete sens, pra shikuar si i trajtuar mbi temen e distances, filmi eshte i mire-ndertuar.

Por :
kjo nuk eshte kinematografi : ç’fare më meson më teper filmi, sesa po te kisha lexuar skenarin e tij ??? Asgje me teper ! Biles edhe kjo forme reprezentacioni i distances (asaj qe shpjegova me lart) eshte parë tashmë ne kinema nje mije here : dy çifte, te vendosur kundruall njeri-tjetrit, ne te dyja anet e nje xhami.

Pra ç’eshte ky film, per te cilin thuhet se Juria vendosi ne unanimitet (ah k’to unanimitetet !) qe ti japi ‘Ariun e Arte’ ne Berlin kete vit ? E pra ky film nuk eshte veçse nje version iranian ose më gjërë, versioni ”film-i-botes-se-trete”  i “Usual Suspect“, dmth : nje makineri hilacake qe deshiron te ne beje te besojme se personazhet dhe spektatori duhet te reflektojne together ne zgjidhjen e nje problemi (ky ka qene thelbi i ‘Usual Suspect’ apo jo ?!), por qe e zbulon veçse ne fund elementin çeles te ketij reflektimi, ne menyre te tille qe thua se problemi nuk ekziston më, ose… nuk ka ekzistuar kurre !

I mashturar, i nginjur me ide te rreme, i dehur me refleksione pa objekt (dmth pseudo-refleksione), spektatori kthehet ne shtepi e thote me vete : “Yyyy, ça filmi, film i thelle psikologjikisht !”. Kjo duhet te kete qene arsyeja jo vetem e unanimitetit te Jurise ne Berlin, por dhe e publikut ! Dhe tash se fundi, edhe e amerikaneve (Oscar si filmi me i mire i huaj!!), edhe e francezeve (Cesar si filmi me i mire i huaj) etj etj.

Lum si keta filma ‘unanimë‘ ! I mbyten ne çmime !

4.0

***

Posted on 23rd June 2011
Under: IranBerlin | 1 Comment »

“Darbareye Elly” ( E quanin Elly…) -film iranian nga Asghar Farhadi

Nje grup iranian ish-shokesh te Fakultetit Juridik, nisen per te kaluar disa dite pushimesh ne buze te detit Kaspik. Sefideja, qe merret me organizimin e week-end-it, ka ftuar edhe Elly-n, duke u perpjekur qe ta lidhë me Ahmadin, nje shok te sajin, i ftuar dhe ai per weekend.

Te nesermen e mberritjes ne buze te detit, Elly… zhduket !

I ndertuar ne formen e nje thrilleri suspens, “E quanin Elly” (About Elly) ka per teme ate te emancipimit te gruas ne Iran. Por pa rene ne sociologjizem.
E quanin Elly” Eshte film qe meriton vertet te shihet, edhe pse menyra se si filmi na shfaqet para syve, eshte nga ata qe mua me japin dhimbje koke (forma tejet suspens e filmit, me imazhe qe bejne sfilatë marramendese e nderrohen çdo 1 a dy sekonda!). Gjithsesi, permbajtja vertet interesante e filmit e justifikon deri diku kete forme, formë per te cilen vertet nuk jam idhtar… 

 

web-site i filmit : http://www.aproposdelly-lefilm.com/

***

Posted on 29th September 2009

Under: Iran | No Comments »