Todd Haynes

“Dark Waters” – film amerikan me regji te Todd Haynes

https://www.lesuricate.org/wp-content/uploads/2020/02/dark-waters-poster.jpg

Regjizori amerikan Todd Haynes shquhej mbi te gjitha per filmat e tij melodramatikë: i fundit qe kisha pare nga ai, Carol (2016), më kish bere jo pak pershtypje. Por dhe “Far from heaven” (2002) apo “I am not there” (2006) kane qene pak a shume te se njejtes venë.

Kete rradhe, Haynes ka nderruar komplet regjistër. Eshte bere ‘serioz’, dhe ka bere nje film (per më teper !) fort aktual, pra nje film qe trajton temen ekologjise. Në qender eshte Robert Bilott, nje avokat biznesi qe transformohet në sulmues te paepur ndaj gjigandit te industrise kimike DuPont (qe ka kthyer ne zonë toksike nje hapsire te tere rurale).

*

Në letër (pra për nga skenari), nuk ka ku te shkoje më histori e ndershme, e moralshme, per tu mbeshtetur etj etj: dogmat kombetariste amerikane (liria e ndermarrjes, konsumerizmi, liberalizmi i shenjte ekonomik etj) fillojne te lekunden në syte e familjes amerikane (nje tjeter institucion ‘i palekundshem’ !) kur nje avokat fillon e zbulon anen e pasme te dekorit : dy familjet në fjale, ajo e avokatit (familje qytetare) dhe ajo e fshatarit jane dy anë te te njejtes monedhë, pra dy anë te celules familjare amerikane, qytetare/rurale, qe heqin ne kurriz pasojat ekologjike te industrialisteve.

Por pikerisht, disa skena filmike horrori qe shënjojne spektatorin per nga dhuna e tyre, i lene vendin, pak e nga pak, nje film-Dossier, pra akademizmit (i cili, per te thene nje te vertete, ndjehet qe ne minutat e parë te tij) : debatet juridike jane, artistikisht, pa piken e interesit (mizaskenë pertace qe alternon plane te pergjithshme filmike me ‘shot reverse shot’), a thua se regjizori thjesht don te lajë duart me kete histori (gje qe, sigurisht nuk eshte e vertete, por qe fatkeqesisht, lë kete pershtypje).

Shkurt, duke realizuar pothuaj vetem filma qe i zhvillojne ngjarjet në nje te shkuar te afert ose te larget (ne rastin konkret, jemi në vitet 1990-2000), Todd Haynes te jep pershtypjen qe filmon njesoj si në epoken kur zhvillohen ngjarjet e filmit (“Dark Waters” të lë shihen e ca filmave medioker, tipike te vieve 80-90…).

Gjynah… . Rast i humbur.

6.0

TRAILER :