Spike Jonze

Where The Wild Things Are – film amerikan nga Spike Jonze

Spike Jonze, ish-burri i Sofia Coppola-s, regjizori i “Being John Malkovich” ka bere nje film te ri. Te tretin si regjizor.

Ne pamje te pare, film per femije, por me sakt, Jonze ka dash te beje nje film mbi vizionin e tij per femijerine. Where The Wild Things Are fillon fort mire, (10-15 minutat e parë), por me pas, per mendimin tim, kthehet ne “film à thèse“, ne film teorik, ne sensin qe, “kam nje ide, dhe do ta aplikoj ne film” : ndjehet gjithe kohen ideja, por nuk ndjehet filmi, dialektika e tij. Do doja te ndodhte e kunderta, per me teper qe kisha goxha predispozim per ta pelqyer filmin…

 

 

Posted on 2nd January 2010
Under: USAIndipendent | No Comments »