Guillermo Del Toro

Sa vlen një orgji piroteknike, e sinqertë dhe optimiste??

“PACIFIC RIM” – film Amerikan me regji te Guillermo del Toro

Kur ben vape dhe nuk ke kondicioner ne shtepi, kur nje nga 2-3 blockbusterat e kesaj vere eshte realizuar çuditerisht nga nje regjizor per te cilin kam patur gjithmone nje far konsiderate (meksikani del Toro i Labirintit te Panit), kur mjeket keshillojne frekuentimin e sallave te kinemave, atehere ç’duhet bere ? Duhet shkuar dhe pare PACIFIK RIM. E duhet thene: nese te gjithe blockbusterat estivale jane si ky, plaste termometri  :-)

Sepse filmi eshte vertet i mire! Skenari nuk ka ku te shkoje me te thjeshte: Kaijuve, mostrave qe dalin nga uji e qe synojne shuarjen e jetes ne Toke, u kundervihen Jaegersat, robotë me permasa sa dhe monstrat ne fjale, te kontrolluar nga 2 plote (qe komunikojne me ndihmen e telepatise, fale nje kordoni neuronal).

Super-monstra vs. super-robotë : program veror per shpetim planetar. Why not ??!

Nese kish diçka qe me merziti, ishte fakti se filmi ishte ne 3D. NUk kam asgje kunder 3D se famshme, por problemi ishte se dimensioni i trete nuk i shtonte asnje vlere filmit! Por sot, duke lexuar nje interviste te regjizorit, mesova se “Pacific Rim” nuk ishte xhiruar fare, po fare-fare amà ne 3D dhe ishte konvertuar ne i tille vetem në… post-production! Dhe kjo, thjesht per ti permbushur nje deshire (kapriçio? pastiçio?) producentit, dmth te plotfuqishmit WARNER, me gjithe kundershtimin e regjizorit (i cili thosh se, ne princip, mendon se 3D nuk mund t’i sjell asnje vlere kinematografike kinemase por nejse, ky eshte tjeter debat).

 

 

 

 

 

 

Po ashtu, nga intervista mesova disa gjera interesante si per shembull faktin qe Del Toro na paska studjuar me jo pak vemendje tablo te tilla si “El Coloso” i Francisco de Goya ose “The wave” e japonezit Hokusai.
Nuk habitem, pasi duket ashiqare se filmi eshte bere ‘me qejf’, me pasion, me sinqeritet, me bujari. Veti te rralla keto per nje  blockbuster!! Biles mua me duket gje e mire qe skenari eshte i thjeshte e mund te shkruhej ne nje flete formati A4: fundja eshte mese evidente se regjizori ka preferuar ‘te argetohet’ e te na argetoje me energjine qe filmi prodhon, fatmiresisht duke mos rene ne videoclip-izem : lenda, materja e filmit, ne nje pjese më shume se te madhe, eshte kinematografi e mirefillte !

Mbetet te shihet se sa vlen nje origji e tille piroteknike qe, siç thosha, eshte e bere me sinqeritet, talent dhe optimizem.
Kinemaja eshte besim, eshte feithfoifides. Qe nga momenti qe e ke besuar, qofte kjo edhe nje orgji, detyrimisht qe edhe e ke pranuar. Dhe qe nga momenti qe e ke pranuar (pra: nuk ke dale nga kinemaja, nuk ke nderruar DVD, nuk ja ke futur gjumit), nota eshte detyrimisht kaluese. Aty pastaj, secili ka nje opinion te tijin (qe varet nga shume faktore).

Per mua, nota : 7.8

Trailer i filmit :

 

Posted on 24th July 2013
Under: Te ndryshme | No Comments »

“Pan’s labyrinth” (”Labirinti i Panit) film spanjoll nga Guillermo Del Toro

Image resultRegjizori meksikan i “Hellboy“, Guillermo Del Toro, na ka bere kete rradhe nje film spanjoll, një perralle fantastiko-horror te cilin e prezantoi ne festivalin e Kanës kete vit.

Labirinti i Panit” i merr ngjarjet ne Spanjen frankiste te vitit 1944: eshte fundi i Luftes se dyte boterore. Ne qender te filmit eshte kapiteni fashisto-frankist Vidal, qe martohet me nje grua të vé qe ka nje vajze 10 vjeçare, Ofelia e cila zbulon nje dite një labirint misterioz tek shtepia e njerkut te saj. Pan-i, nje kreature demoniake dhe e çuditshme i shpjegon vajzes se vogel qe ajo eshte princesha e vertete e mbreterise se labirintit.

Filmi fare mire mund te titullohej “Liza ne botën e fashistëve”. Ofelia, qe eshte e detyruar te jetoje me njerkun e saj fashist dhe sadik, detyrohet të “fshihet” ne botën e perrallave dhe te magjisë duke krijuar nje paralel midis njerkut fashist dhe sadik dhe kreatures monstruoze te labirintit.

Problemi i filmit, per mendimin tim qendron ne ate qe bota reale dhe bota perrallore nuk jane filmuar me te njejtin frymezim gje qe e ben filmin te rende, e nganjehere te shemtuar…

 

Posted on 11th March 2009
Under: SpanjeG. del Toro | No Comments »