Hong Sang-soo

“In another country” – film korean me regji te HONG Sang-soo

C’fare ndodh kur nje regjizor perballet me temen e ekzotizmit te famshem qe lind nga raporti i dy personave me kultura te ndryshme, biles nga dy kontinente te ndryshem ? Si arrin ky ekzotizem te krijoje dhe pershpejtoje deshiren (desire), terheqjen midis dy qeniesh njerezore ??
Varet nga regjizori, por kur behet fjale per nje te talentuar si koreani HONG, kersheria eshte e madhe per te pare se si do ta perballoje ai (kinematografikisht, kuptohet) nje tematike te tille me te cilen ai perballet per here te pare (personazhet ne te gjithe filmat e meparshem te tij (123,… por dhe te tjere, kane qene vetem koreane)
  Hong sang-soo ka nevoje per gjera shume te vogla per te bere nje film te madh : nje çader, tre pale sandale (nje pale filp-flops, nje pale sandale me taka e nje pale papuçe balerinash), nje far deti, nje shtepi pushimi buze detit dhe… kaq!

Dhe rolin e heroines kryesore te “In another country” e luan Isabelle Huppert, nje nga dy tre aktoret me te njohura aktuale franceze. Ndersa ngjarjet zhvillohen teresisht ne Kore. Dhe ç’kenaqesi te shihje pikerisht Huppert (tradicionalisht egocentrike dhe histerike ne menyren se si aktron), me ne fund te ç’terminatorizuar, ne rolin e nje europianeje ne Kore qe kalon peripeci te vogla ne dukje, loje e materializuar permes nje aktrimi qe eviton pikerisht ose histerine ose nje far pendimi kristik, tipike per aktoren ne fjale. Ufff, me ne fund !
Hong refuzon ta transformoje heroinen e tij ne ikone, ne fantazi te adhuruar (skena ku plaka koreane detyron Huppert te ulet barkas per te pastruar dyshemene : klas fare ! Shkurt, ate qe s’mundi ta bente as Kiarostami me francezen Juliette Binoche tek “The Certified Copy“, e beri Hongu me Huppert ! Hallelujah !

Film po aq humoristik sa dhe i trishtueshem, eshte melankolia qe le gjurmen e saj te fundit mbi “In another country”. Dhe mu kujtua se shqipja perdor ende nje nga menyrat foljore me te rralla nder gjuhet boterore sot : ate deshiroren (nuk jane me shume se 5-6 gjuhe qe e perdorin ende ate). I shkon fort per shtat asaj qe mendova kur mbaroi filmi ne fjale : HONG Sang-soo, mos vdeksh kurre ! Dhe shtova me vete : cili kineast me dy para mend ne koke nuk do e kishte zili nje koleg te tij qe arrin te beje nje film te shkelqyer me kaq pak, biles fare-fare pak mjete ? (financiare, logjistike… etj).
Prap : mos vdeksh kurre Hong !

nota : 10 !

trailer i filmit :


YouTube – Trailer of Upcoming Korean Movie – In Another Country

le

Posted on 25th October 2012
Under: Te ndryshme | No Comments »

“The day he arrives” – film koreano-jugor me regji te Hong Sang-soo

  Ne pamje te pare, Hong Sang-soo duket sikur po plaket, sikur po zbutet : filmat e tij, gjithe duke trajtuar tema sentimentale, jane bere më te urtë e me te thjeshte, gjithe duke dhene pershtypjen se jane po aq kompleksë si me pare : regjizori jug-korean po na ben film-dhurate pothuaj nga nje ne vit, te gjithe te njejte (ne qender pothuaj gjithmone eshte nje regjizor, çik si deshtak, çik si qesharak – te pakten ne aparence), por te gjithe te ndryshem. Krejtesisht te ndryshem !
C’fare po ben vaki atehere me Hong Sang-soo ?? I njejti apo jo mê i njejti ??
°°°°°°°°°°°°

“The day he arrives” hapet permes nje sentimentalizmi po aq te forte (mbreselenes) sa dhe burlesk (pra gati qesharak) : heroi kryesor, regjizori Seong-Ju, pasi ka realizuar 4 filma, ka vendosur te shkoje te jape mesim ne province. Me qellim qe te takoje mikun e tij me te mire, ai vendos te kthehet per pak dite ne Seul, ne kryeqytet : filmi tregon pikerisht ‘the day he arrives’.

Ne darke, heroi yne takon nje ish-te dashur; ndersa ne tre ditet e mepasme (qe perbejne edhe 80% te filmit !) i kalon mbremjet ne te njejtin bar, te quajtur ‘Roman’, ne shoqerine e te njejteve persona : te mikut te ti me te mire, nje shoqeje te ketij te fundit, si dhe pronares se lokalit, nje bukuri e vertete !

Pikerisht, ketu luan edhe muhabeti, dmth edhe ‘filmi’ : Nese Hong Sang-soo do vazhdonte ne gjurmet e filmave te tij te meparshem (dmth edhe ne gjurmet e Eric Rohmer, bababit te tij shpirteror), pikerisht kur heroi kryesor te mberrinte tek ex-i i tij, do ta shihnim sesi do kalonte naten me të. Dhe keshtu, ne spektatoret do kalonim gjysmen e filmit ne dhomen e saj. Por jo ! Tashme regjizori e ka kaluar ate ’stad’, ate ‘film‘ : Hong Sang-soo tashme ka filluar te ‘germoje’ me tej se deri ku kish mberritur me pare. Se qysh e tek, nuk mundem ta them, pasi filmat e tij, pikerisht pasi jane fort te mire, tejkalojne gjithmone skenarin permes mizaskenes, qe ne kete rast do te quhej : zgavra nate te konvertuara ne kohe, ‘zgavra’ te hapura ne trupin e mbremjeve te shtrira ne kohë.
Ah, ndofta mbetemi ne te njejten hulli, ok. Biles duhet theksuar : jemi absolutisht ne te njejten hulli. Por pikerisht, duke germuar ne te njejtin drejtim, Hong Sang-soo eshte rritur (ne fat, eshte madheruar – do i shkonte me shume). Gjithe duke mos bere te njejtin film. Edhe pse, regjizoret e mire, zakonisht ‘te njejtin’ bejne. Por dhe Hong Sang-soo, duke mos bere te njejtin film, te njejtin ben, edhe ai !
😉

nota : 9.5


YouTube – Bande annonce The Day He Arrives 


YouTube – The Day He Arrives

***

Posted on 18th June 2012
Under: Te ndryshme | No Comments »

“Oki’s movie” dhe “Grate e miqve te mi”- dy filma koreanë me regji të Hong Sang-soo

  

Dy filma te shkelqyer te koreanit Hong Sang-soo !

Grate e miqve te mi” ka pas dale ne 2010-n, por e kisha humbur;

Oki’s movie” sapo ka dale, eshte film i 2011-s. Më mrekulloi ! Thuhet se regjizori e ka xhiruar per… 13 dite !! As dy jave xhirim !! (po me kujtohet i mrekullueshmi “Caterpillar” i Wakamatsu-se, i xhiruar po ashtu në 10 ditë !!). Duhet te kete ndonje alkimi qe prodhohet midis rapiditetit te xhirimit te nje filmi dhe gjenialitetit te nje regjizori, dhe qe rezulton me filma te bafasueshem, magjikë. Waw !

Po mendoja se koreani Hong Sang-soo, “ç’faredo qe te ‘ndodhë“, eshte definitivisht trashegimtari i vetem i francezit Eric Rohmer. Eshte ca abuzuese te flasesh per trashegimtar, sepse nuk do te thote ndonje gje te madhe. Por nese e marrim ne sensin e nje çuarje më tej, më lart, si respekt por dhe tejkalim te punes se nje ‘nxenesi” ndaj mjeshtrit te tij, Hong Sang-soo meriton plotesisht kete ‘titull’ !

Por mund ta lexoj edhe ndryshe filografia e koreanit “pijanec” : emri i tij do ta vija me gjithe qef ne listen e atyre pak regjizoreve te rij (te them 30-40 vjeçare), filmat e te cileve asnjehere nuk me kane zhgenjyer (ky zhgenjim ka me se tepermi lidhje me ate qe quhet rendon “integritet artistik” te nje regjizori, sesa me persosmërine e nje film X apo Y te tij).

Sa per dy filmat ne fjale : nga nje 10 secilit !

Oki’s movie” trailer : 
YouTube – Oki’s movie – Bande-annonce VOST

***

Posted on 12th January 2012
Under: Korea e Jugut | No Comments »