Claude Chabrol

“Bellamy” – film francez nga Claude Chabrol

Qënka viti i surprizave ky, per mua: më vika nga s’e pritkam!

Claude Chabrol-it kisha vite qe nuk i pelqeja vertet ndonje film. Me perjashtim te dy-tre filmave te vjeter te periudhes se “Nouvelle vague”, mua me dukej se plakushi kish vite qe tallte prapanicen me spektatorin…

Si duket, i kish ardhur ne maje te hundes dhe atij vete, dhe kesaj rradhe kish bere nje film vertet te mire ! Dhe me ne fund, nje aktor i hatashem si Gerard Depardieu, ne nje rol qe i shkon si kemisha trupit!!

Jo vetem qe filmi eshte sa per sy e faqe thriller-policesk, por dhe vete qellimi i filmit eshte i tille: çdo histori fsheh doemos nje tjeter, qe syri e ka te pamundur ta kape “me te parën here”.
Perveç dublimit te “historive”, duhet thene qe, ne fakt, behet fjale per nje film te madh (vertet te madh) mental, ku kjo e fundit merr nje vend shume me te rendesishem se sa “realja”. Edhe pse ne rrethana gati groteske, fotoja e meposhtme e konfirmon: dy pesonazhet jane vendosur si me qene tek psikanalisti (nderkohe qe behet fjale per nje komisar policie dhe nje kriminel, ne nje dhome ordinere hoteli!!):

Dhe gje, qe nuk e kisha pare ndonjehere tek Chabrol: kesaj rradhe arrin te filmoje boshllekun, zbrazetine (a thua se ishte frymezuar nga filmat e Hong sang-soo, qe me erdhen me shume se nje here, ne mendje, gjate shikimit te filmit).

***
Posted on 22nd March 2009
Under: FranceChabrol | No Comments »

“Vajza e prerë më dysh” (”La fille coupée en deux”) – film francez nga Claude Chabrol

Ndersa Chabrol, regjizor dhe tjeter themelues i “Nouvelle vague”-ës franceze te viteve ‘60, vazhdon te ngulë kembe duke bere pothuaj te njejtin film ne krijimtarine e tij: dialogje tejet romaneske (jo pak te ‘nënvizuara’ ), film tejet rrëfimtar (narrativ), kritikë e borgjezise provinciale franceze (ne rastin konkret, ne qytetin e Lionit) etj etj.

Jo keq si film, por pak si veshtire ti gjesh interesin e vertete artistik filmit, sidomos kur ja njeh krijimtarine regjizorit dhe e di se ai tashmë i ka thene “keto gjera”, pra “gjënë” qe e rithote ne kete film te fundit te tij (”Vajza e prerë me dysh“)…

web site i filmit : http://www.lafillecoupeeendeux.com/

 

Posted on 12th March 2009
Under: FranceChabrol | No Comments »