IV. ZHANRI

Eastern («Western» – film gjerman me regji te Valeska Grisebach)

Nese Shqiperia do kish qene vend anetar i Bashkimit Europian, regjizorja gjermane fare mire  do mund ta kish zgjedhur atë si vendin ku zhvillohen ngjarjet e filmit te saj, në vend te Bullgarisë. Dhe sot do ishim te gezuar qe “Western”  i vendos ngjarjet ne Shqiperi.

Historia e filmit:
nje grup punetoresh gjermanë, ne kuadrin  ete famshmes “Posted Workers Directive 1996” (direktive qe i lejon punetoreve te nje vendi te BE-se te punoje ne nje tjeter vend po ashtu anetar te Bashkimit Eropian), shkojne per te punuar ne nje kantier ne jug te Bullgarise, ne fshatin Petrelik, ngjitur me kufirin jugor grek.


 

 

Shumica e punetoreve gjermane evitojne kontaktin me banoret e fshatit bullgar, jo vetem sepse nuk e kuptojne gjuhen e tyre, por edhe sepse jane koshiente te dallimeve kulturore me ta. Por pak e nga pak, fillon dhe kontakti… .

*

Nga filmat e famshem amerikanë western, filmi gjerman respekton jo pak kode: se pari, behet fjale per nje territor gjeografik pak a shume te eger (ne rastin konkret, behet fjale per nje fshat te humbur bullgar, i cili, nen peshen e diellit pervelues te verës, kthehet ne teater te perplasjes mes dy komuniteteve); po ashtu, sikurse tek filmat western, disa vende gjeografike jane konceptuar si kufiri ose si pikepjekja e nje peplasjeje midis komuniteteve (lumi i fshatit, kafja e fshatit). Nga ana tjeter, armët (në rastin konkret : nje çifte dhe nje thike dore) ndihmojne per instalimin e nje atmosfere kercenuese (njesoj si tek western amerikanë). Si dhe kuajt. Si dhe disa femra, (shume pak amà), shpesh si objekt i perplasjes.
Pra nje western i vertete. Por në 2017-n. Në Europen Lindore.
Thene ndryshe : nje eastern.
Ose: nje western modern, ne zemer te maleve bullgare.

*

Por me gjithe peshen e ‘kodeve’ te western-ave amerikanë, tek “Western”-i bullgar i Valeska Grisebach, qe ne minutat e pare ndihet nje fryme lirie autentike, gje qe i jep filmit nje note krejt te lehte ‘parodie’, sidomos po te kemi prasysh veshtiresine e dy grupeve per tu marre vesh mes tyre: as punetoret gjermane nuk kuptojne bullgarisht, as fshataret bullgare nuk kuptojne gjermanisht. E megjithate, ne menyren më subtile dhe elegante qe mund te ekzistoje, kamera, pak e nga pak, perqendrohet tek njeri prej punetoreve, tek Meinhard, rolin e te cilt e luan nje aktor amator.

Duhet thene diçka per te meqe rà fjala : une nuk besoj tek mrekullite por nese ato ekzistojne, duhet pranuar qe, me siguri, regjizores se ketij filmi i ka ndodhur nje mrekulli: ben vaki 1 here në 1000 që nje regjizor te arrije te qelloje kaq mire ne shenjë, pas nje seleksionimi, në zgjedhjen e nje aktori kryesor amator, si rasti ne fjale. Meinhard Neumann nuk eshte se luan rolin e Meinhardit (ne film ai ruan te njejtin emer si dhe ne ne jete). Ai eshte Meinhardi !

Thene kete, vazhdojme me filmin. Pra po thonim se kamera, pak e nga pak (duke filluar nga çereku i filmit) fillon e fokusohet tek njeri prej punetoreve, tek Meinhardi, siluetë e gjate e nje trupi muskuloz e te rreshket, sytë bojeqiell qe i japin drite nje fytyre aq te ashper e aq te shenjuar nga puna fizike.

Kjo figure kaq e veçante, kaq jotipike, fillon e veçohet prej grupit te punetoreve, dhe pak e nga pak fillon te krijoje ura te vogla (dhe pothuaj te padukshme) lidhjeje te punetoreve gjermane me fshataret bullgarë (ne fillim, kjo ndodh nepermjet miqesise per kuajt), per te kaluar me pas ne momente shume e shume më njerezore, ose më sakte te asaj qe mund te guxojme te quajme vellazeri njerezore (human fraternity).
Bukuri e brishte, vazhdimisht e kercenuar nga grupi (qofte nga ai i punetoreve, qofte nga ai i fshatareve), filmi arrin, pa as edhe me te voglin konçesion, te imponoje triumfin e njerezores. “Western” eshte film magnifique qe arrin te pershfaqe pa paragjykuar kompleksitetin e frikshem te qenies njerezore, domethene pasurine e tij te pashtershme (shpirterore, fizike, mendore…. ).

Film-Botë, nga ata qe vijne nje here ne vit.
Domethene: FILMI I VITIT

Nota : 10 (me yje te pafundme) !

Ps: producente e ketij filmi eshte Maren Ade, regjizorja e «Toni Erdmann», filmi im i preferuar i 2016-s. Nese para nje viti filmi i saj ishte analiza më precize dhe satira më brilante e Europes se shekullit te XXI, jo më shume se nje vit më pas, Valeska Grisebach nuk e le topin te bjere ne tokë: master-piece répété !

TRAILER :

 

 

Advertisements

Vive l’aventure ! («Një grua e re» – film francez me regji të Léonor Serraille)

  

 

Në maj te 2017-s, regjizorja e re franceze Léonor Serraille (e sapo diplomuar në «La Femis», në më të miren shkolle europiane per kinema!) u kthye nga festivali i fundit në Kanë me nje trofé jo të vogel: me Kameren e Arte, çmim qe i jepet filmit me te mire debutant, pra filmit të parë fare të nje regjizori. «Nje grua e re» mund te renditet pa frike ne listen e filmave me te mire qe kane fituar nder vite kete çmim, duke filluar nga «Stranger than paradise» (perla e Jim Jarmush në 1984), duke vazhduar me «The white balloon» (te iranianit Jafar Panahi në 1995) e per te perfunduar me «Tokën e braktisur» (te sri-lankezit Vimukthi Jayasundara në 2005),  apo Hunger e Steve McQueen.
Thene ndryshe, në fakt, nuk eshte çmimi qe i ben nder «Nje gruaje te re» (sepse nder vite, nje pjese e madhe e “Kamerave te Arta”, kane qene filma te dobet) por eshte filmi ne fjale qe i ben nder çmimit.

*

Historia eshte nuk ka ku te shkoje më e thjeshte : Paula, nje grua e re tek te 30-at, kthehet ne Paris pasi ndahet nga partneri i saj. E papune, pa miq, Paula provon te beje njohje te reja.

*

Perpara disa vitesh kam parë «Mbretereshen e molleve», filmin e parë fare te nje tjeter regjizoreje franceze, i cili po ashtu nisej nga e njejta premise : nje vajze e re ndahet nga i dashuri dhe rifillon jeten «nga e para». Pak a shume, e njejta gje ndodh edhe me «Gruan e re» , me te vetmin ndryshim qe «Mbreteresha e molleve » (La reine des pommes) ishte qartazi komedi (film burlesk). Pra mund te themi qe «Nje grua e ré» (Jeune femme) fare mire mund te titullohej edhe «Mbreteresha e mollaxhijeve», po te kemi parasysh qe ne gjuhen frenge, nëse ‘pomme’ do te thote mollë, ‘paumé’ do te thote looser (i humbur, i braktisur). Nga «La reine des pommes» (Mbreteresha e molleve) kalojme tek « La reine des pommés» (Mbreteresha e te braktisurve). Kalojme nga komedia burkeske tek komedia ‘kapriçoze’ (qe ne fakt nuk eshte komedi e mirefillte).

Po ç’kane te perbashket atehere keta dy filma?

Vitet e fundit, kinemja franceze ka tentuar (më sakte, ka guxuar!!) jo pak per nga vena ekscentrike (duke filluar me Steak i Quentin Dupieux, Vincenti nuk ka luspa i Thomas Salvator, Kulla e kontrollit te trafikut ajror i Eric Judor apo Burno Dumont me Ma loute dhe “Petit Quinquin” -per te permendur vetem disa syresh te viteve te fundit): filma qe guxojne te jenë “te ekzagjeruar”, “absurdë”, “irreverencialë”, “monstra”.
Tek “Nje grua e ré”, eshte heroina kryesore ajo qe ka tipare ekscentrike, ndersa vete filmi ruan ne aparence trajtat e komedise ‘kapriçoze’ (fantaske, ne frengjisht). Megjithate, edhe pse nuk pretendon te revolucionarizoje gramatiken e kinematografise (ne dukje, filmi eshte ‘klasik’, pra nuk ka asgje te veçante per nga mizaskena), ai eshte shume e shume here më i lire se ç’duket. Dmth edhe shume here më ekscentrik (se në shikim te parë).

Himn per aventuren, “Nje grua e ré” eshte po aq ‘aventuror’ sa dhe heroina e tij. Pra eshte nga ajo ‘rracë’ filmash te shkelqyer qe nuk ke ç’thua shume, sepse te lene pa fjale.
Domethene, te lene plot imazhe në kokë!

10.0 !

trailer:

 

 

 

Biznesmenë të të gjitha vendeve, bashkohuni (“The young Karl Marx” – film gjermano-belg me regji të Raoul Peck)

Hakshe hakshe, filmi do ish dashur te titullohej “Marksi dhe Engelsi i ri” sepse ai i jep hapsire (dhe kohe!) sa njerit aq edhe tjetrit. Dhe kjo per nje arsye te thjeshte: duke i vendosur ngjarjet ne periudhen midis viteve 1844 dhe 1848, në kohën kur gazetari-filozof gjerman 26 vjeçar Karl Marx, per arsye te mbylljes se gazetes ku punonte (çensura prustiane e kohes) largohet nga Boni dhe vendoset ne Paris (bashke me Jenny von Westphalengruan e tij me origjine aristokrate),  filmi rrefen takimin e tij me ekonomistin Friedrich Engels, te birin e nje industrialisti te pasur gjerman, pronar i disa fabrikave tekstili ne Angli. Asokohe, ky i fundit kish rene keqazi ne dashuri me nje punetore (te debuar!) te fabrikes se te jatit ne Mançester.

Filmi, më shume se biografik, eshte nje «buddy movie», pra nje film qe rrefen miqesine mes dy shokesh (gje qe më kujton «budy movie» të shkelqyer si «Husbands» i Cassavetes (1970) apo « Superbad » i Greg Mottola (2007)

Në pamje te parë, dy shokët ne fjale (Karlin dhe Friedrich-un) gjithcka i ndan : njeri eshte gazetar pa kokrren e lekut ne xhep ndersa tjetri, i biri i nje industrialisti super te pasur. Por nuk rezultotn tamam ashtu… !

*

Në fillim, Marks dhe Engels (respektivisht 26 dhe 25 vjeç) urrehen e xhelozohen keqazi reciprokisht. Por pak e nga pak, mesojne ta vleresojne njeri-tjetrin, e mbi te gjitha, te ndajne nje enderr te perbashket : ndryshimin e botes. Dhe te behen shoke per koke deri ne fund te jetes se tyre. Marksi ka nje personalitet hatashmerisht frymezues (fiks siç flitet sot ne gjuhen e «startup company» : inspiring!!), gje qe Engels e kupton shume shpejt: kur Karli eshte i detyruar te largohet nga Parisi bashke me familjen e tij dhe te vendoset ne Bruksel (qytet ku asokohe, liria e te shprehurit ishte me e madhe se gjetiu ne Europe), shoku i tij po ashtu zhvendoset ne kryeqytetin e Belgjikes. Te dy flasin dhe shkruajne rrjedhshmerisht ne gjermanisht, frengjisht dhe anglisht. Nga eseja në ese, nga udhetimet në udhetime, nga mitingu politik në miting, Marks & Engels e transformoje “nderrmarjen” e tyre te vogel në ‘global franchise’ : nje ‘international success story’ qe sot do ja kishte zili çdo businessman !

*

Filmi mbyllet me fillimin e hartimit te Manifestit komunist në 1848, i shkruajtur me 4 duar. Pra ne nje farë menyre, filmi eshte nje rrugëtim qe tregon se «nga kaluan» Marks dhe Engels per tu ulur e hartuar Manifestin e famshem. Në 1847, Marks nuk donte ta bente nje gje te tille (duke qene se ishte i zene me disa artikuj qe duhet te shkruante per «New-York tribune») por Engels, duke pare valen e revolucioneve te 1848 anembane Europes (njohur ndryshe edhe si Pranvera e popujve), e shtyn ate drejt redaktimit te nje teksti te tille. Sigurisht, filmi nuk merr fare persiper tu ndryshoje mendjet atyre qe jane pro apo kunder nje teksti te tille (ata qe jane pro, do e kene gjithmone gati argumentin e tyre : mjafton te heqesh fjalet ‘kapital’ dhe ‘proletarë’ nga Manifesti dhe ti zevendesosh me ‘financë’ dhe ‘rrogëtarë’ per te konstatuar qe aktualiteti i tij eshte intakt (i paprekur) ; ndersa ata qe jane kundra, do te gjejne 1001 argumente per te provuar se kapitali dhe financa nga njera ane dhe proletarët dhe rrogetarët nga ana tjeter, nuk jane e njejta gje).

*

E megjithate, filmi eshte i dobet. Sepse tmerresisht klasik dhe didaktik. Domethene përtac. Kjo behet edhe më problematike po te kemi parasysh se ai merr persiper te pershkruaje 4 vite nga jeta e dy personave, te cilet e shihnin tejkalimin e kontradiktave vetem nepermjet shperthimit te antagonizmës (kontradiktes) kryesore! Po te kemi parasysh se nje film (i mirë !) eshte nje bashkësi imazhesh qe plotesojne por dhe kundershtohen mes tyre, i bie qe “The young Karl Marx” të jetë, në vetvete, e kunderta e asaj qe merr persiper te pershfaqe (do te ishte njesoj sikur, per shembull, filmat e David Lynch (universin psikedelik te filmave te tij) ta realizonte, te themi, klasiku Clint Eastwood).

Quel gâchis !

 

5.0