Top 3 Usa Directors 2001-2010

“PARANOID PARK” – film amerikan nga Gus Van Sant

Image resultShkurt muhabeti, i bie qe sot per sot, 3 jane regjizorët me te medhenj amerikane aktualë:
1. David Lynch (”Elephant Man”, “Mulholland Drive”, “Inland Empire”… etj etj).
2. Michael Mann (”Heat”, “Collateral”, “Miami Vice”, … etj etj)
3. Gus Van Sant (”To die for”, “Good Will Hunting”, “Elephant”… etj etj).

Te tre kane nje gje te perbashket: jane formalistë ne kulm ! Pra, i japin nje rendesi te jashtezakonshme formes filmike (ngjyrave, muzikes… etj etj).

Ky i fundit, Gus Van Sant, nga Portland-i, per mendimin tim eshte më interesanti aktualisht. I ka provuar te gjitha : pasi e filloi me filma indipendente, konfirmoi talentin e tij ne filma Hollywood-janë (”To die for”, “Good Will Hunting“), dhe qe prej 5-6 vjetesh, i eshte rikthyer filmave indipendentë, me nje triptik te mrekullueshem : “Gerry”, “Last Days” dhe “Elephant“. Per ata qe jetojne ne USA, e vetmja keshille e imja do ishte qe t’i gjenin e ti shihnin sa me pare keto 3 kryevepra te kinematografise.

Tani vijme tek ky i fundit, “Paranoid Park” qe eshte konkluzioni, por njekohesisht edhe negacioni (mohimi) i trilogjise pararendese (””Gerry”, “Last days”, “Elephant”).

Kryeveper !

 

Posted on 13th March 2009
Under: USAG. van Sant | No Comments »