Top-at e Veres 2009: sipas Zhanrit

10 Filma Fantastike

 

       

     

Filmat fantastikë:

Jane ata filma qe përshfaqin nje eveniment i cili nuk mund te shpjegohet me ligjet e botes se perditshme.

Shumica e filmave te sotem fantastikë, per fat te keq jane te mbushur me mostra qe me demek te kallin datën, por shpesh harrohet se ne origjine, ky zhaner ka lindur nga ankthet e shpirtrave te shqetesuar.

10 filma fantastikë qe i dua fort:

1. Stalker (1979) me regji te Andrej Tarkovsky (Rusi)

2. The Ghost and Mrs Muir (1947) me regji te Joseph Mankiewicz(USA)

3. Carrie (1976) me regji te Brian de Palma (USA)

4. Freaks (1932) me regji te Tod Browning (USA)

5. The Village (2004) me regji te M. Night Shyamalan (USA)

6. The Host (2006) me regji te Bong Joon-ho (Korea e Jugut)

7. Nosferatu (1922) me regji te Friedrich Murnau (Gjermani)

8. Lost highway (1996) me regji te David Lynch (USA)

9. Shining (1979) me regji te Stanley Kubrick (USA)

10. Frankenstein (1931) me regji te James Whale (USA)

***

Posted on 18th August 2009
Under: Te ndryshmeTOPLIST | No Comments »

10 Film-Noir

 

      

    

Film noir :

Historikisht, “Film Noir” (film i zi– perkthyer fjale per fjale) jane quajtur ato filma te Periudhes se Arte te Hollywood-it (vitet ‘40-’50 te shek. qe shkoi) qe ilustrojne nje fare atmosfere tragjike, “te zeze”, ku perzihen vrasja, krimi, pabesia, tradhetia, xhelozia e fatalizmi.

Por dhe per kete zhaner, “kufijte” mbeten tejet te diskutueshem: disa e konsiderojne “Vertigo” te Hitchcock-ut si “film noir”, te tjere jo, me pretekstin e kombinimit te ngjyrave dhe me vizionin specifik te regjizorit ndaj ngjarjes dhe personazhe…

However,

Ja nje liste me 10 “filma noir qe me pelqejne sa s’behet :

 1. Mulholland Drive(2001) me regji te David Lynch (USA)
 2. L’argent(1982) me regji te Robert Bresson (France)
 3. Vertigo(1958) me regji te Alfred Hitchcock (USA)
 4. Hana-Bi(1997) me regji te Takeshi Kitano (Japoni)
 5. Point Blank(1967) me regji te John Boorman (USA)
 6. They live by night(1949) me regji te Nicholas Ray (USA)
 7. The Big Sleep(1946) me regji te Howard Hawks (USA)
 8. Out of the Past (1947) me regji te Jacques Tourneur(USA)
 9. Pulp Fiction(1994) me regji te Quentin Tarantino (USA)
 10. À bout de souffle(Breathless; 1960) me regji te Jean-Luc Godard (France)

***

Posted on 18th August 2009
Under: Te ndryshmeTOPLIST | No Comments »

 

Filma Biografike

    

    

Filmat biografikë (bio-pics) :

E kemi thene disa here ketu qe, problemi i filmave biografike eshte se shpesh ata marrin persiper te rrefejne te gjithe jeten e nje heroi real : nga fillmi i jetes se tij deri ne fund. Mua më duket se nuk eshte ne fuqine e filmit (si mjet shprehes artistik) qe te marre persiper te shfaqë si duhet (dmth, bindshem artistikisht !) kete gje. Ndaj dhe filma te tille behen patetike, kur shikojme personazhin me paruke, ne fund te filmit, me demek, i plakur…. E te tilla karagjozlleqe enfantile…

Keshtu qe i bie, qe, filmat e mire biografike jane ata qe se pari plotesojne kete “kusht”, pra te rrefejne vetem nje copë-jete nga ajo e nje personi (heroi…).

Sot prodhohen jo pak filma biografike, por te mirët numerohen me gishtat e njeres dorë :

 1. Il vangelo secondo Matteo (Ungjilli sipas Shën-Mateos) (1964) me regji te Pier Paolo Pasolini (Itali) padyshim, I VETMI FILM I MIRE kushtuar Jezu-Krishtit!
 2. The Queen (2006) me regji te Stephen Frears(Angli) http://filmjournal.thedigitalfix.com/autori/2009/0…tephen-frears/
 3. Jeanne d’Arc (1928) me regji te Carl Theodor Dreyer (Danimarke)
 4. The sun (2005) me regji te Alexandr Sokurov (Rusi) http://filmjournal.thedigitalfix.com/autori/2009/0…xandr-sokurov/
 5. Van Gogh (1991) me regji te Maurice Pialat (France)
 6. Moloch (1999) me regji te Alexandr Sokurov (Rusi) – pa dyshim, i vetmi film i mire “kushtuar” Hitlerit !

***

Posted on 18th August 2009
Under: Te ndryshmeTOPLIST | No Comments »

 

 

10 Filma “dramë adoleshence”

  

      

Meqe kemi folur perpara pak kohesh per filmat per femije (ose me sakte, per filmat mbi “dramen e femijerise“, kesaj rradhe diçka mbi ato qe trajtojne dramen e adoleshences :

10 filma “dramë adoleshence qe më pelqejne shume :

1. Last days (2007) me regji te Gus Van Sant (USA) http://filmjournal.thedigitalfix.com/autori/2009/0…-gus-van-sant/

2. Woman Is the Future of Man (2003) me regji te Hong Sang-soo (Korea e Jugut)

3. La vie de Jésus (1997) me regji te Bruno Dumont (France)

4. Superbad (2007) me regji te Greg Mottola (USA) http://filmjournal.thedigitalfix.com/autori/2009/0…-greg-mottola/

5. Falscher Bekenner (Gênjeshtari) 2006 me regji te Christoph Hochhaüsler (Gjermani) http://filmjournal.thedigitalfix.com/autori/2009/0…-hocchhausler/

6. Steak (2007) me regji te Quentin Dupieux (France) http://filmjournal.thedigitalfix.com/autori/2009/0…entin-dupieux/

7. Vive l’amour (1994) me regji te Tsai Ming-liang (Tajvan)

8. Paranoid Park (2007) me regji te Gus van Sant (USA)

9. A nos amour (1983) me regji te Maurice Pialat (France)

10. Rebel without a cause (1955) me regji te Nicholas Ray (USA)

Meritojne po aq te lëvdohen :

Wassup rockers (Larry Clark), Millennium mambo (Hou Hsiao-Hsien), Maarek Hob – Dans les champs de bataille (Danielle Arbid), Elephant (Gus Van Sant), La rivière (Tsai Ming-liang), Oh ! Soo-Jung (Hong Sang-soo), Gerry(Gus Van Sant).

 

***

Posted on 19th August 2009
Under: Te ndryshmeTOPLIST | No Comments »

10 Filma Dokumentare

Filmat dokumentarë :

 

Shpesh i them vetes se, duam apo nuk duam, e ardhmja e fiksionit (e “filmit artistik”, ose e “filmit me metrazh te gjate”), heret a vone, do te jete dokumentari. Jo se “filmi dokumentar” do te zevendesoje fiksionin ( njeriu ka dhe do te kete perhere nevoje per fiksion, per “ikje” nga realiteti, per trillim), por dokumentari, dokumentarizimi i ngjarjeve dhe historive njerezore do te zërë gjithe e më shume vend ne filmat artistikë.

Ne nje fare menyre, mund te thuhet se ka dy lloj filmash dokumentarë (flasim gjithmone per dokumentarin artistik):
1- dokumentari për dikë, për diçka,… (nje ngjarje, nje personazh,…)
2- dokumentar i “fiksionuar”, i “shpikur”, dmth nje dokumentar ku heronjtë luajne vete rolin e tyre, “si ne film”. Ketu fillon dhe lind i famshmi debat mbi kufirin midis fiksionit dhe dokumentarit dhe ajo qe shprehja me lart mbi dokumentarin si ardhmëri e fiksionit.

10 dokumentrë qe me pelqejne shume e me vijne ne mendje (sigurisht qe do kem harruar jo pak…) :

1. A l’Ouest des rails (Tie Xi Qu: West of the Tracks) -2003 me regji te Wang Bing (Kinë)

2. Le fond de l’aire est rouge (Horizonti eshte i kuq)-1977 me regji te Chris Marker  (France)

3. Les maîtres-fous (The Mad Masters)-1954 me regji te Jean Rouch (France)

4. In girum imus nocte et consumimur igni (1978) me regji te Guy Debord (France)

5. Grizzly man -2004 me regji te Werner Herzog (Gjermani)

6. Itchkéri Kenti (Bijtë e Ceçenisë)-2007 me regji te Florent Marcie

7. S21 -2002 me regji te Rithy Panh (Kamboxhia)

8. Le moindre geste (Më i vogli xhest)-1971 me regji te Fernand Deligny (France)

9. Fortini/Cani -1973 me regji te Jean Marie Straub & Danielle Huillet (Itali)

10. Nuit et Brouillard (Night and Fog)-1956 me regji te Alain Resnais (France)

Po ashtu, me kane pelqyer shume e meritojne te permenden : Las Hurdes (Luis Buñuel), Le Brahmane du Komintern (Vladimir Léon), By the ways (Vincent Gerard & Cédric Laty), Retour à Kotelnitch (Emmanuel Carrère), Rue Santa Fé (Carmen Castillo).

*Do deshiroja shume te shihja : Shoah (Claude Lanzmann), Le Chagrin et la Pitié (Marcel Ophüls), Comizi d’amore (Pasolini), Nanook of the North (Robert Flaherty), Menk [Ne] (Artavazd Pelechian), Sans soleil (Chris Marker),Traite de bave et d’eternite (Isidore Isou), Méditerranée (Jean-Daniel Pollet), News from home (Chantal Akerman), Le sang des bêtes (Georges Franju).

***

Posted on 18th August 2009
Under: Te ndryshmeDokumentarTOPLIST | No Comments »

10 Road-Movie

  

Road-movie :

Road-Movie eshte film-udhetim, më së shpeshti ne makinë (ose me kerr). Origjinën e tij te vertete ky zhanër e ka ne vitet ‘60, ne USA, si pjese e kunder-kultures amerikane te atyre viteve. Qellimi i filmave te tille nuk eshte shkohet nga pika A ne piken B, por ikja nga “diçka”, ikja drejt nje te panjohure. Me shume se nje udhetim gjeografik, behet shpesh fjale per nje udhetim te brendshem, ne vetvete.

10 road-movie que j’adore :

1. طعم گيلاس (Taste of Cherry) 1997 me regji te Abbas Kiarostami (Iran)

2. Two-Lane Blacktop (1971) me regji te Monte Hellman (USA)

3. Vanishing Point (1971) me regji te Richard C. Sarafian (USA)

4. Le plein de super (1975) me regji te Alain Cavalier (France)

5. Im Lauf der Zeit (1975) me regji te Wim Wenders (Gjermani)

6. Stranger than paradise (1984)me regji te Jim Jarmusch (USA)

7. Le passe-montagne (1978) me regji te Jean-François Stévenin (France)

8. Midnight Cow-boy (1969) me regji te John Schlesinger (U.S.A.)

9. The grapes of wrath (1940) me regji te John Ford (USA)

10. Easy Rider (1969) me regji te Dennis Hopper (USA)

***

Posted on 18th August 2009
Under: Te ndryshmeTOPLIST | No Comments »

10 Filma Melodrama

      
           

Po e vazhdoj me nje zhanër (gjini) tjeter filmi qe e kam fort per zemër, melodramën, edhe pse sot eshte veshtire te gjesh filma te mire te ketij zhanri.

Zyrtarisht, melodrama eshte nje zhanër qe ne origjine vjen nga teatri e ku momente lumturie dhe momente fatkeqesie gershetohen me njeri-tjetrin dhe gjate te cilëve, nga momenti ne moment, fatkeqesia mund te triumfoje. Temat kryesore te melodramave jane persekutimi i pafajesise, besa e prerë, miqesia hipokrite, dashuria e tradhetuar, triumfi i tiranisë. Shkurt : situata patetike.

10 melodrama qe i kam fort per zemër :

1. Angst Essen Seele Auf (Ali: Fear eats the soul) (1973) me regji te Rainer Fassbinder

2. Imitation of Life (1959) me regji te Douglas Sirk

3. The bridges of Madison County (1995) me regji te Clint Eastwood

4. An affair to remember (1957) me regji te Leo McCarey

5. City Lights (1931) me regji te Charles Chaplin

6. Hable con ella (2002) me regji te Pedro Almodovar

7. The Ghost and Mrs Muir (1947) me regji te Joseph Mankiewicz

8. Home From the Hill (1960) me regji te Vincente Minnelli

9. Titanic (1997) me regji te James Cameron

10. All that Heaven allows (1955) me regjit e Douglas Sirk

***

Posted on 18th August 2009
Under: Te ndryshmeTOPLIST | No Comments »