Mostra Di Venezia 2006

Nga 30 gushti në 9 shtator 2006, në Venecia zhvillohet edicioni i 63-të i Festivalit të Filmit, MOSTRA DI VENEZIA, i dyti per nga rendesia, fill pas atij te Kanës.

Konkurrojnë 21 prodhimet më të fundit të kinemasë botërore per Luanin e ARTE !

Filmat ne konkurim :

 • Regjizorja Barbara ALBERT me filmin “Fallen” – Austri
 • Regjizori Gianni AMELIO me filmin “La stella che non c’è” – Itali
 • Darren ARONOFSKY me “The Fountain” -USA
 • Allen COULTER me “Hollywoodland” -USA – me Adrien Brody, Ben Affleck, Diane Lane, Bob Hoskins
 • Emanuele CRIALESE me “Nuovomondo” (The Golden Door) – Itali – regjizori i filmit te mrekullueshem “Respiro”
 • Alfonso CUARÓN me “Children of Men” – Angli
 • Brian DE PALMA me “The Black Dahlia” – USA – me Josh Hartnett, Scarlett Johansson, Aaron Eckhart, Hilary Swank
 • Emilio ESTEVEZ me “Bobby” USA – me Sharon Stone, Anthony Hopkins, Demi Moore
 • Stephen FREARS me The Queen – Angli
 • Mahamat-Saleh HAROUN me “Daratt Ciad“, France/Belgjike/austri
 • Benoît JACQUOT me L’intouchable France –
 • KON Satoshi me “Paprika” – Japoni, film vizatimor
 • Joachim LAFOSSE me “Nue propriété – Belgjikë, me Isabelle Huppert, Jérémie Renier, Yannick Renier
 • ÔTOMO Katsuhiro me “Mushi-shi” Japoni
 • Alain RESNAIS me “Private Fears in Public Places” France, me Lambert Wilson, Sabine Azema, André Dussollier, Laura Morante, Pierre Arditi, Isabelle Carré
 • Jean-Marie STRAUB, Danièle HUILLET me “Quei loro incontri” – France
 • Johnnie TO me “Fangzhu” – Hong Kong
 • TSAI Ming-Liang me “Hei yanquan” – Taiwan – gjeniu i kinemase taiwaneze!!, Kang-Sheng Lee, Shiang-Chyi Chen, Atun Norman
 • Paul VERHOEVEN me Zwartboek — Hollandë
 • Ivan VYRYPAEV me “Ejforija” — Federata Ruse
 • Apichatpong WEERASETHAKUL me Sang sattawat” Tailande – regjizori i 2 filmave te mrekullueshem: “Blisfully yours” dhe “Tropical malady

 

Jashte konkurimit:

 • David LYNCH (padyshim nje nga 10 regjizorët me të medhenj të 20 viteve te fundit) me filmin e tij te ri INLAND EMPIRE -USA – me Laura Dern, Jeremy Irons, Justin Theroux, Julia Ormond
 • Manoel de OLIVEIRA (gjeniu i kinemase portugeze) me filmin Belle toujours Portugali, me Michel Piccoli, Bulle Ogier
 • Oliver STONE me “World Trade Center” -USA – me Nicolas Cage, Michael Pena, Maggie Gyllenhaal, Maria Bello

 

JURIA E FESTIVALIT: 

 • Presidente e Jurisë : aktorja me e madhe franceze (e preferua ime, gjithashtu) Catherine Deneuve 
 • Anetarë Jurie:
  -regjizori dhe aktori Michele Placido – ITALI
  -regjizori japonez : Park Chan-wook (regjizor i filmit “Old boy” dhe “Lady vengeance”
  -aktori dhe regjizori amerikan Cameron Crowe
  -producenti portugez Paulo Branco

Gusht 3, 2006


 

Personalisht, pres me padurim daljen e ketyre filmave (qe prezantohen ne Venezia kete vit) :

– “Syndromes and a Century” nga Apichatpong WEERASETHAKUL (Tailande)
– “The Black Dahlia” (“Le Dahlia Noir”) nga Brian de Palma (USA)
– “Belle toujours” nga Manoel de Oliveira (Portugal)
– “Quei loro incontri” nga Jean-Marie STRAUB, Danièle HUILLET
– “INLAND EMPIRE” nga David Lynch (USA)
“I Don’t Want to Sleep Alone” nga Tsai Ming-liang (Taivan)

Gusht 11, 2006


FITUESIT E Festivalit te filmit ne VENECIA 2006 !

Surpriza e Jurise eshte filmi fitues i Luanit te Arte: ajo ju dha regjizorit kinez Jia Zhang-ke per filmin e tij : “Still Life“.

Jia Zhang-ke eshte regjizori i njerit prej filmave me te bukur qe mund te kem pare keto 10 vitet e fundit: “THE WORLD” (2005) dhe nje prej regjizoreve te rinj më te talentuar te ketij fillim-shekulli.
(Ne foto: regjizori kinez ne momentin e fitimit te “Luanit te Arte”)

Ndersa regjizorit te Madh David Lynch ju dha “Luani i Nderit” ne dedikim te gjithe veperes se tij filmike 25 vjeçare.
(Ne foto: David Lynch ne momentin e marrjes se trofeut)

Shtator 15, 2006

 


 

Padyshim, Ky festival paska qene vertet nga me te mirët e ketyre viteve te fundit.

Filma te paharrueshem (nga ato qe kam pare deri tani):

-“INLAND EMPIRE” nga David Lynch (USA)
-“Still Life nga Jia Zhang-ke (Kinë)
-“Quei loro incontri” nga Jean-Marie STRAUB, Danièle HUILLET (Itali/France)
-“The Queen” nga Stephen FREARS (Angli)
-“Belle toujours” – Manoel de Oliveira (Portugali/France)
-“Black book” nga Paul Verhoeven (Hollandë)

filma te mire:
-“Nue propriété” nga Joachim LAFOSSE (Belgjikë)
-“L’intouchable” Benoît JACQUOT (France)
-“The Black Dahlia” – Brian De Palma (USA)

Presim qershorin kur dalin dy kryevepra:
Syndromes and a Century” nga Apichatpong WEERASETHAKUL (Tailande)
dhe: – “I Don’t Want to Sleep Alone” nga Tsai Ming-liang (Taivan)

Maj 3, 2007

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s