Marriage story – Noah Baumbach, 2019

marriage story

Dhjetor 11, 2019

Albano-id

a marriage story i noah baumbach gjendet ne filma24.cc

 

STALKER

Ky do parë. Thone qe eshte filmi i tij me i mire deri me sot (nuk ka dalë neper kinema por direkt ne Netflix).
ps : si te erdhi ideja per ta evokuar ? Apo nga regjizori ?

 

Albano-id

po ca review ja kisha lexuar, dhe kjo me beri mbare ta shof dje te siti ne fjale, pikerisht dhe nga rregjizori i greenberg dhe francis ha.

 

STALKER

Ha ha, e kisha harruar komplet Greenberg !! Dhe po lexoja c’kisha komentuar per te (ku e kam pas gjetur gjithe ate takat per te shkruar aq gjate xhanem??) 😀

Dhjetor 12, 2019

STALKER

Lënda e “A marriage story” eshte me se shumti hollywoodiane (Kramer vs. Kramer ) apo autorialiste ( Scenes from a Marriage ) ?

 

Albano-id

kramer vs kramer e kam pare heret(ke rtsh), por me sa mbaj mend ka qene pak me dramatik, marriage story e pashe me teper si anatomia e nje ndarje te nje cifti me femije qe edhe duan po edhe nuk duan te ndahen, perjetimi i tij nga kendveshtrimi i dyve paleve njesoj karshi njerit tjetrit.
Vjen pak me teper si woody allen me thene te drejten, ose me teper bergman-ian me nota te lehta humori.

 

STALKER

Albano-id: ka qene pak me dramatik

Pikerisht pikerisht, ne kete sens e perdora dhe hollywoodian (Hollywoodi si KPD-ja, Keshtjella e Pamposhtur e Dramaturgjise)
Por dhe Woody Allen, goxha hollywoodiançe (plane filmike e montazh ne funskion te dramaticitetit, evitimi i planeve te afruara, portreteve, etj etj) filmon. Bergman pastaj po, filmon krejt ndryshe (autorialçe – e quajta une)
Por ti ka shume mundesit e mos kesh pare “Scenes from a marriage” (kryeveper!)

 

korriku

pashe Marriage story …
sipas meje baumbach kish bere goxha pune, pasi mbaroi nuk desha te ikja nga siti Film24 dhe kisha deshiren te shihja tjeter film
Me pelqeu A. Driver i cili po ngjitet ngadale ne aktoret favorite pet mua.
Sidomos Laura Dern.

Dhjetor 14, 2019

Albano-id

Personazhi i Laura Dern me ra dhe mua ne sy, anipse jo personashi kryesor spikat. pasi e kam pare ne shume role te filmave te David Lynch. kesaj here paraqitej ndryshe me feministe, me fetish, me heartless bitch dhe kjo per te balancuar pasigurine e personazhit te luajtur nga scarlet johansson.
Nota e lehte e humorit melankolik ja rrit vlerat atij filmi.

Dhjetor 28, 2019

STALKER

Marriage story e pashe dje ! (ndersa lista ka nja dy-tre ditë). Do e vija andej nga vendi 24-25 [i listes Best movies 2019].

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s