Todo sobre mi vida (“Dhimbje dhe famë” [Dolor y gloria] – film spanjoll me regji të Pedro Almodovar)

Faqja II

Korrik 16, 2019

korriku

‘Julieta’ te Almodovar e kam pare ate vit kur doli. Nuk jam e sigurte c’te mendoj per te. Megjithate ‘Tie me up, tie me down’, nje i hershem i Almodovar, instiktivisht jam ne gjendje pohoj qe eshte absolutisht i bukur, dhe me rregull treshi nese Julieta do kish qene po aq i bukur nuk ngurroja ta pohoja vete. Por sic duket jo.
rrofsh rrofsh, haber i gezuar kjo recence e shkelqyer

 

STALKER

Une ende jo (Julieten) por kam lexu (degju…) fjale te mira, sepse film i ‘rrudhur’, jo i hallakatur (si disa filma te fundit te tij). Do behem mbare ndonje ditë e do e shoh

(Atame ka dekada qe e kam parë… : pothuaj nuk me kujtohet)

Korrik 17, 2019

STALKER

Po Edipo Re, sipas teje, a eshte film autobiografik? (meqe e di qe e ke pare)

 

korriku

jo nuk e pohoj dot. E them keshtu sepse gjithe duke ditur qe filmi autobiografik s’dmth kopja e biografise se autorit, prapeseprape duhet te perfaqesoje jeten e tij. Dhe une s’e njoh jeten e pasolinit. Por jo, nuk duhet te jete.

 

STALKER

eshte ne fakt ! e ke dhe tek pjesa e pare (babai qe thote):

1

2

3

4

 

STALKER

dhe sigurisht ne fund (ne te njejtin vendndodhje si dhe ne fillim) :

5

6

7

8

 

STALKER

Prologu dhe epilogu jane xhiruar literalisht atje ku ka lindur Pasolini (ne Bologne).
Jo rastesisht pyeta.
Filmi ne fakt, edhe nese nuk mund te kosiderohet puro autobiografik, kollajshmerisht mund te konsiderohet si autobiografi e ‘fshehur’ (e ‘tretur’, dissolved) ne nje film te nje zhanri x apo y (ne rastin konkret: drame epike antikiteti).

***

Ka dhe filma te tjere qe mund te konsiderohen si “autobiografi e fshehur (dissolved) brenda nje filmi te zhanrit x apo y” : “Tropical malady” mendoj se eshte i tille (jo rastesisht edhe filmi me i mire, ever, i regjizorit). Ose “Le Mépris” (Contempt) i Godard: eshte evident fakti qe regjizori eshte nën lekurën e Michel Piccolit.
Megjithate, une nuk u aventurova per ti futur ne liste edhe filma te tille, meqe ata fundja jane criptoautobiografike  😛

 

korriku

ne liste do shtoja Grace of Monaco, apo s’eshte i nivelit top15… ?

STALKER

Po flasim për filmat autobiografike dhe jo për filmat biografike (biopic)

 

 

Fund

2 comments

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s