BEST MOVIES FOR 2018


Sipas traditës së fundvitit, voilà Top-10 imi (subjektiv, sigurisht!) për vitin kinematografik 2018.
(click ne secilin prej titujve per komentin perkates per secilin film) :

1. “Pol Sançez eshte rikthyer” (Paul Sanchez est revenu) – film francez me regji te Patricia Mazuy


2. “Happy Hour” – film korean me regji te Ryusuke Hamaguchi

Brody-Happy-Hour


3. “Madame Hyde” – film francez me regji te Serge Bozon

4. «3 faces» – film iranian me regji te Jafar Panahit

5. “Nje qiell me yje mbi koken time” (Le ciel étoilé au-dessus de ma tête) – film francez me regji te Ilan Klipper


6. “Sjelljet e kulturuara” (As boas maneiras) – film brazilian me regji te Juliana Rojas & Marco Dutra


7. “L’intrusa” – film italian me regji te Leonardo di Costanzo8. “Dardha e egër” (Ahlat Ağacı) – film turk me regji te Nuri Bilge Ceylan


9. “En liberté !” – film francez me regji te Pierre Salvatori


10. “Burning” – film koreano-jugor me regji te Lee Chang-Dong

Vijojnë :

11. “On the beach at night alone” – film jug-korean me regji te Hong Sang-soo
12. “Frost” – film lituanez me regji te Sharunas Bartas
13. “Wajib” – film palestinez me regji te Annemarie Jacir
14. “Manhattan stories” – film amerikan me regji te Dustin Guy Defa
15. “Phantom thread” – film amerikan me regji te Paul Thomas Anderson
16. “Isle of dogs” – film amerikan me regji te Wes Anderson
17. “The gentle indifference of the world” – film kazak me regji te Adilkhan Yerzhanov
18. “First man” – film amerikan me regji te Damien Chazelle
19. “Samouni Road” – film italo-palestinez me regji te Stefano Savona
20. “Zama” – film argjentinas me regji te Lucrecia Martel

vijojne :

21. “The house that jack built” – film danez me regji te Lars von Trier
22. “Un couteau dans le cœur” – film francez me regji te Yann Gonzalez
23. “Tesnota” – film rus me regji te Kantemir Balangov
24. “Claire’s camera” – film jug-korean me regji te Hong sang-soo
25. “Wonder Wheel” – film amerikan me regji te Woody Allen
26. “Retour à Bollène” – film francez me regji te Saïd Hamich
27. “Mektoub, My love” – film francez me regji te Abdellatif Kechiche
28. “Diamantino” film portugez me regji te G. Abrantes & D. Schmidt
29. “En guerre” – film francez me regji te Stéphane Brisé
30. “Cuori puri” – film italian me regji te Roberto De Paolis

 

 

(vijon ne faqen 2)

5 comments

 1. me behet qejfi te zbuloj se Dardha e Eger qenka ne 10she, kisha pershtypjen qe jo.
  Film i madh, per mua, ndoshta me spirituali i Ceylan (pas Kasaba). U pa mbreme, e adhuroj, dhe ka shume per te folur.

  Liked by 1 person

  1. frengu i quan filma te tille ‘une fresque’ (qe ne e kemi : afresk). Thuhet sigurisht para se gjithash per pikturen (afresket murale) por perdoret (ne fr) edhe per filmat qe marrin shtrirje kohore (ky zgjat gati 3 ore!).
   ashtu eshte sic thua ti, film edhe i madh (i shtrire, i ‘shtriqur’) edhe spiritual. Skena e fundit fare fare eshte ‘terror’ (eshte shume bergmaniane ne fakt) por mbaron mire. Une kerceva nga kolltuku i kinemase nga habia (po me dilte nepsi te mesoja se SI do e mbyllte filmin e tij, sigurisht shume autobiografik, Ceylan-i). Dhe u mrekullova

   Like

   1. kam frike se filmi m’u duk i madh pertej shtrirjes se tij te gjate kohore. Vete filmi si i tille, i madh. Me pelqeu mjaft.

    Turqia, fshati i saj, qyteti i saj…. Familja e djalit, nena, shtepia, dhoma e tij,…

    Djaloshi i ri me aventurat e tij dhe piketakimi me babain. As unë, s’doja ta besoja se po mbyllej siç po na sugjeronte Ceylan.

    Po sa ka marre nga Tarkowski Ceylan, sidomos flashback-et/endrrat qe jane pertej kesaj bote

    Me afrimin e fundit, interesant sesi permbysen edhe pozitat e nenes dhe te babait ne film, me 180 grade secili, nje transformim

    Poo…. autobiografik mund jene gjasat, aq mire gjetur pergjigja, ke te drejte….

    shume te faleminderit

    Liked by 1 person

  2. Perndryshe, krej rastesisht kam pare RIparë në avjon Paul Sanchez. I njejti efekt si në heren e parë. Film epokal, qe parashikon fillimin e nje ere te ré, te nje epoke te re (“je suis Paul Sanchez”, “We are Paul Sanchez”).
   hatà !

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s