Under the references («Under the silver lake» – film amerikan me regji të David Robert Mitchell)

 

Faqja 2

Nentor 14, 2018

Albano-id
nuk e kam pare ende, po dy filmat e meparshem te tij; it follows dhe the myth of the american sleepover trajtojne tema adoleshenciale, me specifikisht rreth seksit te te rinjte qe ndoshta i pershtaten me teper moshes se re te rregjizorit. Nga traileri mund te dallosh mjaft referenca nga filmat kult qe permende:

 

STALKER 
Kam frike se nuk eshte pune moshe (44 vjec burri botes: dhe aq i ri nuku eshte), por pune projekti artistik. Ka dicka si te ‘parapergatitur’ në film, pak a shume e tipit: “ok, tani qe fitova keto festivalet e veckel, O burra drejt Kanës”. Por kush thote Kanë, ka thene kinofilí. Ndaj nuk besoj se eshte rastesi qe filmi i tij eshte komplet i kerrusur nen peshen e referencave, dmth te kinofilisë (sapo thame se kinofilia=Kanën). 😉
Dua të them: nuk eshte se regjizori “ka dale huq” (s’do kishte asnje problem!! E kush nuk ka dale huq në jete nje here, por dhe shume here të vetme??). Po ashtu, nuk behet fjale për film naiv (magari !!). Jo. Filmi eshte shume i menduar (fotoja e filmit eshte perfecte, muzika e perzgjedhur e ‘me gusto’ etj etj). E prap se prap, eshte film-bosh, il tourne en rond thote frengu (go in circles – qenkesh në ang.) : i mungon misteri (ajo qe mban në kembe kinemane, kinematografine), fiks siç thoja në review: nje shaka e hidhur (se të ishte thjesht shakà, s’ka asgje të keqe, por shakaja e hidhur eshte siç thote dhe vete mbiemri qe e shoqeron…

Albano-id
e kuptoj cfare do te thuash, xhiron ne vend, thene shqip.
44, qenka goxha, dukej me i ri nga foto, dhe nuk ka shume filma me metrazh te gjate per hir te vertetes. Po kush nuk e ka pasur deshiren per te shkuar ne kane, per tu afirmuar si autor…

STALKER
Po de po, por deshira duhet justifikuar 🤓
Gjithsesi, unë besoj se do e shikoj filmin e tij të ardhshem (nese bën nje të ri). Por më bere xheloz edhe me “The myth of… ” (nuk e kam parë, se ai film nuk ka pas dale në kinema, ici)

Nentor 15, 2018

Albano-id
The myth te krijon te njejten ndjesi, qe eshte i bere mire, bukur, po se ne fund nuk thote ndonje gje te madhe. Megjithate eshte film i mire ne llojin e teen movies. kane nje karakteristike filmat e tij jane pa kohe, nuk dallohen tamam vitet te cilat i referohen, nuk ka celular, adoleshentet sot i ke neper smartphne

https://123moviestube.net/watch/the-myth-of-the-american-sleepover/2iVw5

 

Fund

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s