Hëna kapak floriri (“First man” – film amerikan me regji të Damien Chazelle)

 

Faqja 2

Nentor 9, 2018

STALKER
Nese ke deshire, mos hezito per «First man ». Ok, do te te bezdisin çik momentet kur Chazelle bën si Kubricku (2001, a Space odyssey) ose si Malick (më sakte, «Tree of life » for dummies ) 😀 por s’ka gje: jane shume minoritare ato momente
Me thuaj nese shkon e sheh «Delegacionin ». Ose me troç: shko shife per hatrin tone 😀 , dhe na thuj dicka

😉

Albano-id
E pashe first man, eshte sic thua ti, ne fakt bente mjaft si malick, me pak si kubrick.

 

STALKER
Aaaaa, e paske pare !
Ai ben si Malick kur e tregon Armstrongun ne familje, me gocen e vogel (ose me kalamojt ne pergjithesi).
Dhe si Kubrick kur e filmon skenen në forme subjektive, pra nga brenda kaskes se pilotit (heshtja, frymemarrja e pilotit etj ). Por nejse, ka talent (skena e mberritjes ne Hene eshte vertet e arrire).

 

Fund

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s