E padukshmja e vëllezërve Safdie & co. (“Good time” -film amerikan me regji të Ben dhe Joshua Safdie)

 

Faqja II

STALKER – 8 Tet.2017

Nje metrazh i shkurter i tyre

 

 

STALKER – 9 Tet. 2017

Kam pare goxha filma te mire keto kohe ne fakt. Qofte ky film motivuesi per tu ulur e shkruar edhe per ta.
Dhe çik mukajet

 

STALKER – 10 Tet. 2017

 • Billy Lynn’s Long Halftime Walk (Ang Lee)
 • Jannette, l’enfance de Jeanne d’Arc (Bruno Dumont)
 • Yourself and yours (Hong Sang-soo)
 • ჩემი ბედნიერი ოჯახი – My Happy Family (Nana Ekvtimishvili)
 • Gabriel e a montanha (Fellipe Barbosa)
 • The fits (Anna Rose Holmer)
 • 120 battements par minute (Robin Campillo)
 • Un beau soleil intérieur (Claire Denis)
 • Barbara (Mathieu Amalric)
 • 그 후 – The Day After (Hong Sang-soo)
 • Sayônara (Kōji Fukada)
 • La región salvaje (Amat Escalante)
 • Okja (Bong Joon-ho)
 • Le Vénérable W. (Barbet Schroeder)
 • Petit paysan (Hubert Charuel)
 • L’amant d’un jour (Philippe Garrel)
 • Grave (Julia Ducournau)
 • The Lost City of Z (James Gray)
 • Posto Avançado do Progresso (Hugo Vieira da Silva)
 • Нелюбовь – Loveless (Andrey Zvyagintsev)

 

Albano-id – 13 Tet. 2017
date 17- 18 paska audicione per role te ndryshme ne filmin e ri te Alexandr Solurov, te akademia e arteve

STALKER – 13 Tet. 2017
Në fakt, me sa me kujtohet, Sokurov nuk eshte regjizor i filmit por thjesht po i jep nje dore kolegut të tij, Iouri Arabov

Albano-id – 13 Tet. 2017
Qeka tip karremi atehere

STALKER – 14 Tet. 2017
Sokurov e ka thene shkoqur, për me teper:

“Rrefehet regjisori i madh rus qe do beje nje film me skenar te Kadarese: Shqiperia me ka habitur….”

Albano-id – 15 Tet. 2017
Meqe ra fjala. Ka pasur nje prodhimtari te larte filmash shqiptare ose co produksione kohet e fundit. Se di a ka pas ndonje prurje interesante.

STALKER – 16 Tet. 2017
s’kam has ndonje gje ne shtyp!! po te biesh ne ndonje artikull, bujrum !!

Albano-id – 16 Tet. 2017
nga kronikat mbaj mend vetem nja 2 a 3, por edhe te tjere filma komercial. Ndoshta behet nje gys dyzine ne nje vit, gati po rikthehen ritmet e ish kinostudios ku prodhoheshin me plan nje 12 filma ne vit. nga nje kerkimi shpejte;

 • -dita ze fill , kandidati shqiptar per te oskaret kete vit
 • -vethi i munguar, i bujar alimanit. Nga traileri duket mjaft psikologjik.
 • -bloodlands, thriller, apo horrori i pare shqiptar, regjizori eshte australian
 • -te thyer, filmi i fundit i edmond budines, me teme sociale, mos gabofsha
 • -elvis walks home, i fundit i fatmir kocit
 • -zgjimi i enver simakut, regjizori zpanjoll
 • -jeta me ujrave, life between waters,
 • -tuneli
 • sec eshte dhe nje tjeter me nje dore te zeze, po nuk po me kujtohet titulli

 

Fund

5 comments

 1. Korrik, perpiqu te gjesh dhe shikosh “After Hours” të Scosese-s, nje nga 2-3 filmat REALISHT më të bukur të tij (se ti e di: Scorsese eshte cik si Coppola, pra i keqkuptuar: dynjaja kujtojne se filmat më të bukur janë ata qe janë edhe më të njohurit, nderkohe qe eshte pothuaj e kunderta). Biles per Scorsesistët e vertete, ai eshte filmi i fundit VERTET I MIRË i tij. I fundit fare fare (po dhe aq keq nuk e kanë në fakt…).

  Like

 2. kur paske sugjeruar “After hours” nuk e bera lidhjen me Good time

  eshte nje film qe te ndjek nga pas.
  ne dukje ke idene direkte te nje filmi aksion. Por nuk eshte ashtu.
  Mbyllja eshte si nje motorr qe ka energjine te te cikloje drejt e tek fillimi i filmit.
  Crystal me ndihmoi te kuptohet c’eshte Connie dhe c’perfaqeson ai.

  Liked by 1 person

   1. per mua vellezerit Safdie ishin nje zbulim
    Aq me mire qe nuk bejne filma shpesh.
    Nese do ribesh nje liste me Top mbylljet me te mira, Good Time meriton te jete patjeter. Film i paharrueshem i 2017es.
    rrofsh.

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s