Pika e ujit që derdh kupën e mbushur të vëllezërve Dardenne

Image result for la fille inconnue 2016 fr. poster

“La fille inconnue” – film belg me regji te vëllezërve Dardenne


.

Nga te rrallet regjizorë te cileve ua kam pare te gjithe filmat qe kane realizuar, heren e fundit me vellezerit Dardenne jemi takuar para 2 vjetesh, per “2 dite e 1 nate“.

http://filmjournal.thedigitalfix.com/autori/2016/12/07/pika-e-ujit-qe-derdh-kupen-e-mbushur-tevellezerve-dardenne/

 

 

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=yz7MUtFCYdA

.


.

Dhjetor 7, 2016

Albano-id
me pelqen nje lloj melankolie e embel te filmat e dardenne, personazhet empatike plot compassion, humanizem, si te djali me biciklete, si te dy dite nje nate.

CitimShkurt: dilema e heroit (heroines) dardenniane ad perpetuum : hekje por jo vdekje. Shpetimi (salvation) vjen prej nga gjetiu…
shkurt [La nuit n’en finit plus] per vellezerit dardenne

 

karlmarks 
Urime per kete faqen e internetit (website)! Provova ne google: stalker kinoditari, dhe faqja doli menjehere!
Ishte (eshte) mjaft e strukturuar! Permes linkeve kerkon dhe gjen cfar te duash. Nuk e di me cfare programi e ke bere stalker? Dhe sa paguan ne muaj per faqen?!..

 

STALKER
Edhe shume nuk di c’te them (jo se nuk dua!!) për website tim sepse:

1. domaine në fjale, eshte free, nese e kuptoj mirë.

2. Them “nese e kuptoj mirë” sepse nuk kam qene une qe e kam hapur, ketu e 8 vjet me pare faqen por nje mik virtual qe merrte vesh nga informatika. Tani: ose ai paguan dhe une “bej qef” tek blogu im, ose realisht eshte free.
Di qe para nja dy vjetesh, përgjate 5-6 muajsh, domaine u mbyll dhe nuk ekzistonte më (dhe më kete rast fluturon gjithe c’kisha shkruar), por di qe personi në fjale kish kontaktuar pronarin e domaine dhe, pasi ai ndryshoi dicka tek emri i domaine, u rishfaqen perseri gjithe review-të (si me magji!!) dhe mu krijua perseri mundesia qe të shkruaja.
Tani: une jam koshient qe në gjuhen shqipe, ai eshte i vetmi blog mbi kinemane qe ka patur vazhdimesi në kohe. Por, më e rendesishme për mendimin tim eshte nje tjeter fakt:

ai i komentimit të filmave “pa dallim feje, krahine, ideje” pra po aq sa filmat hollywoodiane sa dhe filmat autoriale, po aq sa filmat franceze aq edhe filmat amerikane, europiane afrikane apo aziatike e keshtu më rradhe. Por dhe për kete une prap jam koshient qe merita më teper se imja eshte e faktit qe jetoj në ndofta keshtjellen e fundit të kinofilise boterore, ne vendin qe për fat ende mundeson shfaqjen e filmave “pa dallim feje, krahine, ideje”, dhe kjo fale nje politike qe për fakt të keq, me c’duken bathet, po shkon drejt asgjesimit… .

Keshtu qe une thjesht përfitoj sa kohe qe kjo mundesi ekziston ende

 

STALKER
Ke te drejte në atë qe thua. Filmat e Dardenne kanë radikalitetin dhe stilin “stripped bare” të Bresson-it (dishepuj të të cilit janë : Rozetta në fund të fundit nuk eshte vecse nje Mouchette e koheve moderne) por ndryshe nga ai, seç kanë nganjehere nje note të fshehte melankolie të bute. Une mendoj se gjithsesi, nuk behet fjale për shprese (hope). Meqe jemi ketu: pashe të fundit të Eastwood. Sully. Ndofta ka ardhur dhe në Tirane. Më pelqeu shume. Po shume shume amà !!

Fund

.

One comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s