Ettore Scola

Shkurt 3, 2016

STALKER:

CitimA special day/Una giornata particolare – one of the best ever seen.

Scola i “Una giornata particolare” ka vdekur para dy javesh.

nje top4 Scola, periudha e arte e te cilit eshte ajo e viteve 70:

1. Brutti sporchi e cattivi (1976)
2. Una giornata particolare (1977)
3. C’eravamo tanto amati (1974)
4. I nuovi mostri (1977)

.

Brutti sporchi e cattivi.jpg  Una giornata particolare).jpg

CEravamo Tanto Amati.jpg  I nuovi mostri.jpg

 

 

 

3 comments

 1. C’eravamo tanti amati, nuk kalohet lehte, sipas meje ky e vendos Scola-n ne nje rang me Antonioni-n….. Pas Una giornata speciale tani shoh ket titull tjeter te mrekullueshem
  C’eravamo… sipas meje eshte jashtezakonisht filozofik. Nje film i madh. Po aq i ri (sic thua ti stalker) sa filmat e mire te sotshem. Nje film gjenial. Nga ata qe nuk pushon dot se foluri per ta.
  Besoj eshte nje film politik.

  Me bene pershtypje simetria hapje-mbyllje; piedestali ku ai vendos nje personazh te dores se dyte, Elide, dhe jo heroinen Luciana; dedikimi ndaj kinemase ndaj Victorio de Sica-s, ndaj teatrit, metamorfozen tek Gianni,
  me Una giornata particolare s’thua dot se kane ndonje lidhje (pervec progresizmit te te dyve)…
  rrofsh per kete top-4 Ettore Scola

  Liked by 1 person

  1. po, eshte shume pasionues “C’eravamo…” : të kater filmat e cituar jane te shkelqyer.

   Në nje rang me Antonionin pastaj… ncuk (tjeter ‘muhabet’)

   Por aq me mire qe te ka bere aq shume pershtypje !! 🙂

   Like

   1. ajo cfare me beri ta radhis me Antonionin eshte tematika e metamorfozes, politikisht te flasesh. Jo se nderruan bindjen ku besonin, kjo nuk do ishte e jashtezakonshme dhe aq – se nuk eshte aq eksluzive si dukuri, perkundrazi. Madje shoket nuk eshte fare se nderruan bindjen politike, dmth nuk aderuan ne grup politik tjeter nga i fillimit.

    Scola e paraqet metamorfozen politike – tek Gianni – sidomos, si metamorfoze te njeriut ne radhe te pare, si hap te pare te cfare mund te pasoje. Kjo metamorfoza e ish-komunistit ishte realizim gjigand per mua.
    Mbase me ka bere pershtypje se interesohem per ket teme, por s’besoj. Mendoj qe eshte me shume se kaq. Shume shume interesant sipas meje.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s