Crazy Amy?? Jo dhe aq jo! (Trainwreck -komedi amerikane me regji te Judd Apatow)

Judd Apatow, dora vete, ka bere nje film te ri. I fundit i tij si producent ishte “Bridesmaids” ndersa si regjizor This is 40. Per kete te fundit, dy vjet me pare kisha shkruar :

This is 40” ka per lejtmotiv “I want to kill you”, gjithe duke mos vrare askend. Ose thene ndryshe, fundi i fabules se komedise klasike te Hollywoodit ”

Nuk më paska gabuar nuhatja: filmi i tij i ri jo vetem qe nuk eshte më nje “komedi klasike hollywoodiane”  (pra : jo vetem qe askush nuk rrezikon jeten në të), por ndryshe nga gjithe filmat e tij te meparshem, gjithe duke qene regjizor, kesaj rradhe Apatow i ka deleguar “full powers” nje gruaje te re, nje “stand-up” komedianeje krejt te panjohur ne boten e kineamse : Amy Schumer ! Kjo e fundit eshte sa skenariste e filmit, aq dhe aktore kryesore në të, duke mbajtur pothuaj te gjithe peshen e tij.

*

Amy Schumer duket se eshte nje aktore funy, krejt e natyrshme dhe “e paturpshme”. Dhe e panjohur deri me sot ! Fale saj, Apatow ka mundur jo vetem te nderroje territor (ngjarjet e filmave te tij te meparshem zhvilloheshin gjithmone ne West Coast, ose me sakt, ne Los Angeles, ndersa “Trainwreck” ne New York), por dhe regjister : nese “This is 40″ kishte diçka prej perfeksioni persa i perket auto-fiksionit (filmit autobiografik, ne nje far’ menyre), “Trainwreck” eshte gati-gati e veshtire ta dallosh se eshte nje film i Apatow-t ! Sigurisht, batutat me llafe te pista (ne dukje!) nuk mungojne; as ekuilibri midis personazheve (edhe ata më dytesoret kane gjithmone peshen dhe rendesine e tyre !) po ashtu nuk mungon. E megjithate, eshte mese evidente se regjizori ka kthyer nje faqe nga krijimtaria e tij, per te shkruar (filmuar) nje tjeter.

Sekreti sigurisht qe quhet Amy Schumer. Biles ne France, filmi ka dale me titullin (ne gjuhe angleze) “Crazy Amy”, duke i dhene Cezarit ate qe i takon Cezarit.

Kemi pra te bejme me nje mutacion : Apatow, gjenerali 48 vjecar i komedive hollywoodiane eshte futur ne trupin dhe  mendjen e nje  komikeje “stand-up” 33 vjeçare. Por ketu ka nje kleçke: filmi hapet me nje prolog, pra me nje skene ku shohim Amy-n e vogel 10 vjeçare (pa dyshim mesi i viteve 70), tek degjon bashke me motren e saj babane e tyre te sapodivorcuar tu kerkoje te perserisin disa here fjaline e meposhtme : “monogamia nuk eshte e mundur“.

Nje histori e tille, ne realitet, duhet ti kete ndodhur vete Apatow-t (i cili ne mesin e viteve ‘70 duhet te kete patur fiks moshen e heroines se vogel ne prologun ne fjale). Pra ende jemi ne ujra autobiografie (per me teper qe flitet per nevrozat e trasheguara nga prinderit tek femijet – teme shume e preferuar per regjizorin ne fjale). Vetem se, nepermjet Amt-t, kesaj rradhe Apatow tenton nje “rini te dyte” (profesionale, sigurisht) dhe gjithmone nepermjet saj, arrin te gjeje njeriun (personazhin e doktorit, te luajtur nga Bill Hader) qe e bind se “monogamia… eshte e mundur!“.

 

8.0

trailer: https://www.youtube.com/watch?v=2MxnhBPoIx4

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s