“Metabolism ose : kur bie mbremja mbi Bukuresht” -film rumun me regji te Corneliu Porumboiu

cand-se-lasa-seara-peste-bucuresti-sau-metabolism-456712l.jpg

Nuk paska te shterur “Vala e Re” e kinematografise rumune: Porumboiu (regjizor i Ka ndodhur apo nuk ka ndodhur – fitues i kameres se arte ne edicionin e Kanës 2006  si dhe i “Policier: adjectif” ne ) prezanton filmin e tij te trete si regjizor, po aq ekzigjent (artistikisht) sa dhe ne dy filmat e tij te parë.
“Metabolizëm” trajton temen e raporteve te artistit krijues (nje kineasti ne rastin konkret) dhe bashkepunetoreve te tij (nje aktoreje ne filmin e tij te ardhshem) : pasi vendos te anulloje xhirimin e nje skene nudo te saj, regjizori justifikohet tek producentja e tij me pretekstin e nje ulçere ne stomak.
Metabolizmi si metafore dhe si realitet.

Filmi luhatet midis atyre te Hong Sang-soo (per nga forma) dhe “Identificazione di una donna” (per nga permbajtja – te themi keshtu). Kemi te bejme më se shumti me farsën, zhaner i humorit ne te cilin regjizori duket se shkelqen: s’ka as edhe nje batute te vetme ne film, gjithshka eshte e thjeshte dhe e perkore, e po aq ironike sa edhe vete titulli: ”Metabolizem” !

8.0

trailer (click)  : https://www.youtube.com/watch?v=ENHgRrLSM3Q

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s