Një Rembó për Kinemanë

Image result

 

“Holy Motors” – film francez me regji te Leos Carax

Ne vitet ‘90, ne qarqet kinematografike europiane ose ne ato te kritikes, Leos Carax shihej si më brilanti por dhe ndofta i vetmi trashegimtar i Jean-Luc Godard-it:

  • në 1984, Carax fiton Kameren e Arte (filmi me i mire i parë fare i nje regjizori) ne festivalin e filmit ne Kanë, me “Boy meets girl”
  • në 1986 realizon “Mauvais sang” (Gjak i keq)
  • dhe ne 1991 te famshmin “Les amants du Pont-Neuf” (Dashnorët e Ures se Re), film kontravers me probleme kolosale persa i perket buxhetit, gje qe do te çoje ne nje heshtje gati 20 vjeçare te regjizorit (me perjashtim te “Pola X” – film i realizuar ne 1999).

Megjithate, para dy vitesh, Leos Carax u be i ‘gjalle’ duke realizuar njeren nga tre pjeset e triptikut “Tokyo”, nje fragment 40 minutesh (metrazh i mesem) te titulluar “Merde” (”Mut”) e qe do e vendosja pa mu dridhur fare qerpiku i syrit ne nje nga 10 krijimet filmike më te hatashme qe i eshte dhene te shohe syrit tim ne keto 10 vitet e fundit. Cadeau : ja tre minutat e para te filmithttp://www.youtube.com/watch?v=UXnhT-_C1Hc

Nuk eshte nevoja te them se me sa kuriozitet pritej ne festivalin e Kanes se ketij viti fimi i ri i i Leos Carax “Holly Motors”, te cilin ne fakt, kritika (e shquar per ta masakruar regjizorin), e priti mjaft mire.
Une nuk kam ndonje gje (te madhe) kundra, por pas filmit jam shume here më pak entuziast se ajo. Jam dakort qe filmi (i perbere nga 11 ’skeçe’ te vogla ku Denis Lavant, aktor ne jete por dhe ne film, luan 11 role te ndryshem te te njejtit personazh, ate te Mr. Oscar), pra jam dakort qe filmi permban momente te nje cilesie kinematografike dhe poetike te rralle fare fare, por teresorja, e pergjithshmja, filmi ne teresi nuk me duket se ka, per shembull, fuqine apo magjine e “Merde”.

nota : 7.0

 

 

ps: film tejet i pasur ne imazhe te kulluara filmike, ja disa syresh :
Eva Mendes, nje moment qe me pelqen veçanerisht ! A thua se eshte ngritur Remboja nga varri :

 

Un soir, j’ai assis la Beauté sur mes genoux – Et je l’ai trouvée amère. – Et je l’ai injuriée.” (Une saison en enfer, Arthur RIMABUD)

“Një mbrëmje e ula Bukurinë në prehër. Dhe mu duk e hidhur, ndaj e fyeva.” (Nje stine ne ferr, A. Rembo)

 

trailer i filmit: YouTube – Holy Motors Trailer – English Subtitles

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s