“Super 8″ – film amerikan me regji te J.J. Abrams

 

Une nuk e kisha bere ndonjehere lidhjen midis Matt Reeves, regjizorit te filmit “Cloverfield” dhe producentit te po atij filmi, J.J.Abrams : paskan qene shoke femijerie, shoke universiteti e keshtu me rradhe ! “Cloverfield” ka lene gjurme keto vitet e fundit, falë meritave te tij kinematografike ne aspektin e filmave-kamer-subjektive (tip “Blair witch project”). Ndersa J.J.Abrams qenka edhe regjizor i shume serive te famshme televizive, tip “Undercovers”, “Fringe”, ose skenarist i serise ‘Lost’. Dhe regjizor i ‘Star Trek’ (nuk e kam pà…, e s’di ç’a t’them). Dua te dal ketu që, siç paska nje bandë “Appatow” ne Hollywood, paska dhe nje bande tjeter shokesh : ajo e J.J.Abrams & co.

Nese nuk gabohem, u bene nja 7-8 jave qe “Super 8” ka dale ne USA; nuk di ne e ka pare ndonje nga keta amerikanet qe çoç vijne ndonjehere ketu tek kinoditari yne. Do ua keshilloja ta shihnin. Ja vlen.

Filmi eshte puro blockbuster, por fatmiresisht eshte puro kinematografi, too. C’eshte e sigurt, eshte se drejtimi artistik i filmit eshte impeccable : kam pershtypjen se “Super 8″ mund ti pelqeje shume publiqeve (nje publik, shume publiqe) njeheresh : edhe femijeve, edhe te rriturve, edhe nje pjese te kinofileve, edhe nje pjese te anti-kinofileve, dhe veçanerisht nostalgjikeve te viteve ‘80, ata qe jane rritur me “E.T” e Spielbergut ( i cili ne fakt, eshte producent i ketij filmi !!).

Me nje fjale : nje film spektakolar, pasionues, emocionues, inteligjent, eksitues, nostalgjik, prekës !
Jo pak per nje film hollywoodian, apo jo ??!

nota: 9.2

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s