Schastye Moye (My joy) – film ukrahinas me regji te Sergey Loznitsa

Image result for my joy sergei loznitsa

Paskam harruar te shkruaj dy fjale per kete film, per me teper qe eshte hera e pare qe shoh nje ukrahinas !

“My joy”, qe ka qene perzgjedhur ne 18 filmat e konkurimit zyrtar ne Kanë 2010, ngjalli jo pak debate asokohe.

Filmi ne fakt, i xhiruar ne Rusi, ka per subjekt gjithashtu popullin rus (edhe pse regjizori eshte ukrahinas). Eshte historia e nje kamionisti, qe po aq here sa merr ne kabinen e tij nje pasagjer, po aq here dhe filmi niset ne drejtime narrative ku nderlidhet e shkuara ruse me te sotmen. Edhe pse ngjarjet duken vertet te komplikuara, ne fakt, filli i tyre eshte teresisht i sakte. “My joy” (Lumturia ime !) eshte padyshim filmi më pesimist i vitit, nga më pesimistet qe me eshte dhene te shikoj vitet e fundit.

Thuhet se “My joy” eshte filmi i pare i ketij regjizori ukrahinas, qe deri më tani, paska realizu vetem dokumentarë (duket influenca e tyre).
Une them se jo gjithshka eshte e arrirë ne film, por amà jo pak gjera jane të arrira. Ne thelb, filmi eshte historia e nje njeriu qe vendos (më ne ne fund !) drejtesi ne kete dynjà (temë qe te kujton jo pak filmat e Clint Eastwood) – ndersa fundi i “My joy”, per mua nuk eshte gje tjeter veçse “Dogville” i Lars Von Trier.

Mendimi im eshte se duhet pare se ‘për nga’ do marrë drejtim (nese vazhdon te beje filma) ky ukrahinasi, sepse, qe ka disa gjera per te thene, duket ashiqare qe i ka.

Per tu ndjekur…

7.8

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s