“The Certified Copy” – film irano-italo-francez me regji te Abbas Kiarostami-t

Faqja II

9 Responses to ““The Certified Copy” – film irano-italo-francez me regji te Abbas Kiarostami-t”

 1. J. Says:
  Ueeeee e paske mani këtë me emrat. :D ahaahahha.
 • autori Says:
  Me thuaj diçka praktike : e njihje kete aktore ?

 • J. Says:
  Mu desh të kërkoja në net për të tu përgjigj. Po mendoja tek fotoja… ku e kam parë, ku e kam parë…E paskam parë te Chocolat atëherë dhe te Trois couleurs: Blanc.Po çuditërisht duket shumë shumë e ndryshme sidomos tek Chocolat nga kjo fotoja këtu.

 • autori Says:
  sa pretencioz filma jane ato 3 ngjyrat (bleu, blanc, rouge) ! papapapa ! Tamam si vitet ‘90, kur edhe i beri, Kieslowski! ;)

 • Fuori Sync Says:
  I ke thene te gjitha, s’kam c’te shtoj me :P PPP E kisha lexuar dhe me pare tek forumi recensen tende , por vetem mbreme, tek Marubi, mu dha rasti ta shihja kete film. Qe ta dish ti (turp eshte ta them :P , per mua kjo pacavure ishte prezantim i pare me Kiarostamin :S

 • Xha Zim Says:
  I ke thene te gjitha, s’kam c’te shtoj me :P PP E kisha lexuar dhe me pare recensen tende, por vetem mbreme, tek Marubi, mu dha rasti ta shihja kete film. Qe ta dish ti (turp eshte ta them :P ), per mua kjo pacavure ishte prezantimi i pare me Kiarostamin :S

 • autori Says:
  ahahahaha, po s’ke turp ?? Me kete e fillove Kiarostamin ??nejse nejse, Kiarostami me ç’duket, ka marre fund andej nga fillimi i viteve 2000 dhe kaq. Dje ka shpfaq ne Kane filimin “e rradhes”, dhe thuhet se eshte njesoj si ky qe pe mbreme… , vetem se kete rradhe, regjizori ne fjale ka filmu ne Japoni ! pfffe di si eshte kjo pune me nje fjali te vetme ?
  Kiarostami ka kuptu keto vitet e fundit qe, ne Oksident, hahet me mire se ne Orient (Iran), dhe ç’a ben ? Hajt se po haj nje dreke ne Oksident (qe perkthehet “po bej nje film oksidental) dhe më befte mire.
  Pune e madhe se ne, spektatoreve te tij, na ben me se shumti keq…gjynah ë ??(po qe nuk duhet ta kem keq une me ate teorine se, ne vjen nje moment qe, poetet e cinésë, eshte mire te bejne diçka tjeter, e ta lene filmin).

 • autori Says:
  shenim : dhe me ate punen e “ngrenies se nje dreke ne Oksident” (kuzhina e te ciles po i duket me e mire – dhe kete e them ne sensin primar te fjales), dua te them qe Kiarostami NUK xhiron më filma ne Iran. Pra i ka zene bytha rehat ne Oksident…
  dmth ka marre fund

 • autori Says:
  prap dhe diçka :te vjen keq (per sa shkruaj me lart), sepse besoj se e vure ré qe filmi eshte FILM, pra jo jo-film. Dua te them qe Kiarostami eshte regjizor qe e di se ç’eshte imazhi, kinemaja, ç’eshte lenda kinematografike, pra dhe filmi ne fjale, NUK çalon nga kjo ane. Problemi eshte se eshte “film i rradhes”, pra “kot sa e ka bere” (ose : kot sa vazhdon te beje filma).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s