“STURM” – film gjermano-hollandez me regji te Hans-Christian Schmid

 

Nga regjizori gjerman Hans-Christian Schmid kisha pare para 4 vitesh nje film: Requiem. Film i mire !

STURM” eshte filmi i katert i tij. Jo i keq.

Jemi ne 2006-en. Serbi Goran Duric (ne foto) arrestohet, nderkohe qe kalonte pushime te lumtura me familjen e tij ne ishujt Açores.
Tre vjet me vone, del perpara Tribunalit te Hagës, nen akuzen e krimeve kunder njerezimit ne Bosnje, ne vitet ‘90.

Prokurorja Hannah Maynard eshte ne presion : Goran Duric, ish gjeneral serb, eshte shume i popullarizuar ne vendin e tij. Per me teper, ne seancen e pare te gjykimit, bosnjaku Alen Hajdarevic, i vetmi deshmitar per momentin, thote nje genjeshter. Por jo tamam nje genjeshter : ai i ka pare skenat e pastrimit etnik, por i fshehur, dhe jo pjesemarres i drejtperdrejt. Te nesermen e zbulimit te genjeshtres se tij, Aleni, sensibel per nga natyra, var veten ne nje dhome te Hotelit te Hagës.

Prokurorja Hannah Maynard niset ne kerkim te provave te reja. Dhe konstaton se, Mira, motra e Alenit, di shume më shume gjera, ne lidhje me te akuzuarin. Por qe nuk do qe ti thote…

°°°

Film nga ata qe gjithshka e bazojne tek skenari, “STURM” eshte nje thriller politiko-gjyqesor, nga ata qe realizonte Costa Gavras ne vitet ‘80. Ndersa serbi Goran Duric te kujton Radovan Karaxhiç-in, ish-lider i serbeve te Bosnjes, i arrestuar me ne fund ne 2008-en.

C’eshte per te ardhur keq, eshte nje fllad i lehte populizmi anti-institucionalo-european qe ndihet ne film, populizem qe vë shpesh ne pikepyetje qellim-miresinë e organizmave te Europes. E them kete, sepse filmi harxhon jo pak kohe per te na treguar (e denoncuar, sigurisht !) karrierizmin e nderkombetareve (gje qe nuk eshte e pa-vertete !), burokratizmin e proçedurave dhe traktacionet sekrete te lidhura me kalkulimet gjeopolitike komplekse. Por jo fort bindshem (nganjehere, ne menyre karikaturale…). Dhe mesojme pak, per shembull, per situaten e sotme ne Bosnje apo ne “Republika Srbska”. Si ta besosh, psh, qe ky vend sot na qenka ne duart e 5 njerezve, qe qenkerkan pasuruar gjate periudhes se luftes, e qe kontrollokan gjithe ekonomine dhe politikën e atjeshme ??! Konfirmime te tilla, te thena pa proven me te vogel (kinematografike, kuptohet !), mbeten anti-propagandë.
Thene shkurt, jo pak skematizem ne kete far opozicioni te thjeshtezuar qe propozon regjizori, midis Detyres se Kujteses (diçka shume nobël !) dhe jo-kompetences se insitucioneve europiane.

6.0

ps: ne France, filmi shfaqet ne titullin “La Révélation”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s