“The Road” (RRUGA) – film amerikan me regji te John Hillcoat


Romani i famshem amerikan “The road” shkruar nga Cormac McCarthy eshte ndofta nje nga dy-tre librat me te mrekullueshem, me te fuqishem, me te magjishem (nuk gjej fjale te them) qe mund te kem lexuar ne keto 10 vitet e fundit. Regjizori John Hillcoat e ka kthyer ne film.

Me mire mos e kish bere… ! Duket sikur regjizori eshte ne siklet me kete fund bote pa arsye, dhe sikur do te na jape nje fije shprese, ne sensin : “hë se do behet me mire“, gje qe nuk figuron gjekundi ne romanin ne fjale te Cormac McCarthy, i gjithi i “thate”, rigoroz, i forte. Asgje nga keto ne film… A thua se filmi denoncon pamundesine, absurditetin e nje skenari te tille (fundi i botes), ne vend qe te ulurase vertetesine e nje situate (skenari) te tille ! Regjizori s’eshte i zoti te pershfaqe as minimumin e nje ngjarjeje te tille : s’ke nje plan filmik te vetem qe te zgjase, te fitoje force filmike ne shtrirje kohore : ne ate pike sa thua se lodhje dhe uria ne nje film, na qenkerka çeshtje makiazhi. Pffff……

Shkurt, “The Road” nuk meriton te shihet. Ose, nese dikush do shkonte ta shihte, kjo do te ishte veçse nje menyre per te nderuar nje roman te jashtezakonshem siç eshte ai i Cormac McCarthy. Por asesi per filmin…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s