“Lake tahoe” – film meksikan nga Fernando Eimbcke, dhe “SURVEILLANCE” (Survejim)- film amerikan nga Jennifer Lynch

“Lake tahoe” – film meksikan nga Fernando Eimbcke

Film i “vogel” meksikan, qe pakkush ka per ta pare, por film i mire ! Me kujtoi “Yumurta”, nje film turk i ketij viti, interesant kinematografikisht.

Juan, nje djalosh i ri meksikan tek te 16-tat, ben nje aksident me kerrin e tij dhe perpiqet ta riparoje. Ndodhin ngjarje disi absurde ne pamje te pare, por qe ne finale kane te bejne me nje gje te vetme: te pranuarit e humbjes se nje pjestari te dashur te familjes.

Interesant !


“SURVEILLANCE” (Survejim)- film amerikan nga Jennifer Lynch

Kur je goca e David Lynch-it, më mire te besh triko sesa te besh filma, aq i madh eshte arti i tij. E megjithate, Jennifer Lynch, e bija, ka bere film te sajin, qe ben muuuu qe eshte kryekeput i influencuar nga ato te te jatit. Por çuditerisht nuk eshte fort i keq. A thua se i jati ka survejuar (sikunder dhe titulli i filmit) punen e se bijes (eshte dhe producent i filmit ne fjale), dhe rezultati eshte deri diku i kaperdishëm.

Filmi fillon identikisht si “Twin Pinks”. Por me tutje vazhdon si nje film “humor i zi” i vellezerve Coen. Nganjehere, duket edhe si karikature (ose si parodi) e filmave te David Lynchit, nganjehere merr forma më autentike. E megjithate, filmi harrohet shpejt…

Historia: dy agjente te FBI mberrijne ne nje qyteze te vogel amerikane per te anketuar per nje vrasje ne seri.

web-site i filmit: http://www.surveillance-lefilm.com/ 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s