“Udhetim neper Pirenej”- komedi franceze nga vellezerit Larrieu.

 

Postuar më parë nga peoples Lexo Postimin
Broken English
Filmin shkova e pashe sepse isha shume kureshtar te shoh filmin e pare te Zoe Cassavetes, qe per ato qe e duan kinemane e mire mund ta njohin kete mbiemer qe ka bere legjende ne artin e shtate.Por, kjo nuk do te thote qe interesi per ta pare nje veper te pare filmike ishte i lidhur me kete ngjarje: qe babai i Zoe (John Cassavetes ka bere disa vepra te mrekullueshme.

Nuk shfaqet tek une, keshtu qe nuk mund ta shoh kete filmin e gocës se Cassavetes. Po m’kujtohet nimf qe ka pas shkrujt nje here qe, filmat e çunit te Cassavetes (dmth, te Nick-ut), po ti shifte i jati, do turperohej aq shume sa do ngrihej nga varri, do i fuste nje shpulle te birit dhe pastaj do kthehej prap ne varr. Nuk di ç’ka qullos kjo e bija… , ndofta me vone filmi vjen ketej nga kjo nohija ime dhe e shikoj….

Une pashë nje komedi franceze: “Udhetim neper Pirenej” (“Voyage aux Pyrénées” ) me regji te vellezerve Larrieu.
Film tipik per te futur ne sherr spektatorin : ose mund ta pelqesh, ose mund ta hedhesh teresisht poshte.

Film fantazist, me humor te ç’fazuar burkesk minimalist, dmth film me thekse underground. Gje e rralle, sepse komedite zakonisht jane zhanër per publik te gjërë. Film qe shkermoq deri diku strukturen filmike, duke ju afruar disi atyre te Bunuel-it. Dhe qe te lë shijen e nje filmi realizuar nga dy regjizorë qe më se shumti jane argetuar me veten, sesa kane lodhur trutë te argetojne publikun.

Why not ?!
Mua me pelqeu !

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s