“La Zona” – film meksikan nga Rodrigo Pla

La Zona” fitoi vjet ne Festivalin e filmit te Venecias “Leone del Futuro” (“Luani i Arte i te Ardhmes”, dmth Luani i Arte per filmin më te mire të parë te nje regjizori.

Pata shkruajtur dikur per filmin rumun “4 muaj, 3 jave e 2 dite”, fitues te Palmes se Arte vjet ne Kanë :

Citim Postuar më parë nga autori Lexo Postimin
E keqja kryesore e filmit qendron tek fakti se ai eshte tmerresisht i stisur, i rregulluar, i “mbeshtjellë” e i “lidhur” me spango si nje pako e gatshme, dhe nuk te jep asnje mundesi qe ta shikosh me gjak te ftohte. Kamera e regjizorit a thua se eshte programuar per te qene virtuoze dhe vetem virtuoze. Nje film qe nuk pushon nje sekonde te vetme, sa per te marre nje çike fryme. Ka diçka prej artificialeje ne kete film, diçka prej doping-u, si pune droge qe eshte veshtire ta konstatosh.

Do thoja te njejten gje per filmin meksikan qe pashe mbremë. Si duket kjo eshte nje fare semundjeje tek nje pjese regjizorësh te rinj, keto vitet e fundit : obsesioni me ritmin, me montazhin, vetem e vetem per te “habitur” spektatorin me marifete “kinematografike”.

Per sa i perket historise: jemi ne Meksiko, kryeqytet i Meksikës. 3 adoleshente periferie hyjne ne “Zonë“, nje lagje ultra e pasur me shtepi private, e rrethuar me mur dhe e mbrojtur nga nje Sherbim Sigurimi Privat. 3 adoleshentet hyjne ne njeren nga shtepite per te vjedhur… Aty fillon drama…

web site dhe TRAILER : http://www.lazona-lapelicula.com/es/

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s