“Julia” – film amerikan nga Erick Zonca


.

Nje regjizor francez (qe kish 8 vjet pa bere film, qe prej filmit te tij te njohur “La vie revée des anges” (Jeta e enderruar e engjejve), me ne fund me filmin e tij te ri, “Julia”, me nje histori qe zhvillohet midis Los Angeles-it dhe Meksikës.

Julia (luajtur nga Tilda Swinton), nje grua pijanece tek te 30-tat, ngaterrohet keqas ne nje histori pengmarrjeje te nje femije te vogel pasaniku amerikan.

Film interesant, qe te kujton “Gloria” e Cassavetes, te cilit filmi padyshim i ben homazh kinematografik. Film i gjate, 2 ore e 20 min (por kohe e justifikuar), qe shfaq perpara syve te spektatorit veçse ngjarjet, faktet filmike, pa asnje psikologjizëm.
Me pelqeu, megjithese… ne fund te fundit, me beri te mendoj se ja edhe nje film më shume i ndertuar mbi “fabrikim dramaturgjish” dhe “kotroll te kohës”. Pra, edhe nje film “klasik” më shumë. Po pastaj ??…

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s