“El Orfanato” (“JETIMORJA”) – film spanjoll nga Juan Antonio Bayona

Duke qene se i kam qef filmat fantastike (ose me shqip, qe te fusin friken – do permendja disa syresh qe me pelqejne shume, si “Carrie“(de Palma), “Shining” (Kubrick), “Lost Hightway” (Lynch), “Naked lunch” (Cronenberg), “Nosferatu” (Murnau) etj etj), shkova dhe pashe kete film fantastik spanjoll. Per me teper qe u beka fjale per suksesin me te madh publik te kinematografise spanjolle, pra per filmin me te shikuar ndonjehere ne Spanje, ne kinemate e ketij vendi.
Dhe qe nuk me pelqeu fare…

Problemi eshte se “El orfanato” (“L’ophelinat”) eshte tmerresisht akademik, nuk shpreh asgje te re, veçse riperserit ne menyre ilustrative kodet e njohura te filmave fantastike. Biles perseritja nuk eshte as ne menyre ilustrative, por me sakt ne menyre qesharake : gjithshka eshte e parashikueshme.

Sa per historine e filmit, ajo eshte nje perzierje e “The Others” (me Nicole Kidman – nje shtepi e izoluar ne fund te botes), dhe “The sixth sense” me Bruce Willis (ku te gjallet jane te vdekur dhe anasjelltas).

Film pa asnje interes…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s