“Lust, Caution” film amerikano-tajvanez nga Ang Lee

lust caution

Ang Lee, i famshmi regjizor kinez i “BROKEBACK MOUNTAIN”, pas rreth 6-7 vitesh pune ne Hollywood si regjizor, i eshte kthyer vendlindjes se tij, ku ka xhiruar filmin e tij te fundit “Lust, Caution” (“Lluks, Kujdes, Vëmendje”), me te cilin fitoi vjet Luanin e Arte ne Festivalin e Filmit ne Venecia.

Filmin e pashe sonte; nuk di nese ka dale ne USA, por besoj se nuk ka dale akoma, pasi po lexoja se per Oscar, filmi ka mundesi te mos jete ne liste, pasi konsiderohet me se shumti si prodhim Kino-tajvanez se sa amerikan.

Para dy vitesh, hollandezi Paul Verhoeven, pasi punoi per vite ne Hollywood (dhe realizoi, midis te tjerash “Starship troopers” ose “Basic Instinct“), u kthye ne vendlindje, Hollande, dhe beri nje kryeveper : Black Book“.
Te njejten gje ka bere dhe tajvanezi Ang Lee : pas realizimit te disa filmave per kompanite hollywoodiane, i kthehet Kines dhe realizon “Lust, Caution“. Dhe ndodh i njejti fenomen si me Verhoeven-in : NJE MREKULLI !

Lust, Caution” eshte nje film qe s’ke nevoje te lexosh fare perkthimin, qe s’ke nevoje te besh kujdes per intrigen e filmit. Gjithshka flet vete permes imazheve, filmuar gjithe art !
Cuditerisht, historia eshte e ngjashme me ate te “Black book”, pra infiltrimi i nje femre te re tek nje pushtetar kinez, pro-japonez, ne kohen e Luftes se II boterore (kur Kinen e kish pushtuar Japonia). Kaq per intrigen. Gjtishka pastaj eshte kryeveper : Ang Lee eshte perfundimisht nje regjizor i madh !! BRAVO !

 

web- site i filmit: http://www.lustcaution-lefilm.com/

Image result for lust caution ang lee

 

 

One comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s