“Dritë e heshtur” – film meksikan nga Carlos Reygadas


I famshmi regjizor meksikan, regjizor i “Beteja ne qiell” (nje film qe nuk harrohet kollaj !!) prezanton filmin e tij te trete (“Japon” i pari, “Beteja ne qiell” i dyti).
Me kete film, Reygadas fitoi ne Kanë, kete vit, Cmimin e Jurise (çmimi i trete – ne shqip).

Drite e heshtur” ( “Stellet Licht”, ose “Silent Light” ose “Lumière silencieuse” ) eshte ne te njejten linje me filmat e tjere: regjizure skrupuloze, plane filmike te menduara, temë ku perzihet hyjnorja (e shenjta) me “te ndyren”. Reygadas fidele à lui-meme !

Per tu shenuar ne veçanti eshte homazhi qe i ben filmi kryevepres se Drayer-it “ORDET” !
Reygadas ben pak filma, por… PAK E SAKT !

web-site i filmit (ne 3 gjuhe !) : http://www.stelletlicht.com/

 

 

 

 

Advertisements

4 comments

 1. Me ngjau me Bruno Dumont.
  Edhe termat, po te lexosh review-ne – “regjizure skrupuloze, plane filmike te menduara, temë ku perzihet hyjnorja (e shenjta) me “te ndyren” – aty afer vertiten … Filmat e Dumont po ashtu si dhe ky, mbeten gjate ne mendje.
  Pune e bukur, jane nje kenaqesi gjithe ato plane te gjata te plota.
  Homazhi ndaj Ordet ishte i papritur.

  Liked by 1 person

  1. Aaaaa, e pas ke parë !! Tmerresisht rigoroz Reygadas ! Referenca e tij, pa dyshim, eshte Tarkovski.
   Më kujtohet skena hapese e filmit (femijet qe notojne në nje si pune pushine); po ashtu skena mé veturen DHE rrebeshin e papare të shiut.
   Ashtu eshte : kur sheh nje film të Dumont, Reygadas etj, nuk E harron kollaj (eshte tjeter gje nese të ‘pelqeu’ apo jo).
   Amà Dumont ka ndryshu goxha regjister, sidomos nga ‘permbajtja’: ka bere filma komike keto kohe! Dhe ka bere shume mirë !!!

   Like

   1. Skena e banjes ne pishine eshte vetem njera nga me te bukurat.

    Dumont e kish nisur mire me “La vie de Jesus” dhe “L’Humanite'”, me pas…

    Ne youtube jane te tre titujt e Reygadas te kinoditar-it.

    ps. Stalker, nese eshte e mundur, komentet le t’i pershtatim me temen, se perndryshe difuzohet debati i nje filmi te caktuar, neper tema te ndryshme. Si te te gjejme ne lexuesit se ku pikerisht ti debatove per nje film, nese nuk hyn tek tema e atij filmi. Eshte e veshtire keshtu.

    Psh. per te folur per “Mepris” mund te ishim ndare nga Tarkowski dhe te ishim mbledhur, ta zeme, ketu:

    https://kinoditar.wordpress.com/argument-index/gusht-2011-ne-vend-te-top-ave-te-veres-misogjinia-dhe-regjisoret-godard-si-regjisor-i-ciftit/

    flm.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s