“Pylli i Mogarit” – film japonez nga Naomi Kawase

Regjizorja japoneze Naomi Kawaze fitoi Cmimin e Madh te Jurise ne Festivalin e kanes 2007 me kete film (titulli ne origjinal “Mogari no Mori” – Pylli i Mogarit).

Ne qender te filmit eshte Shigeki, nje plak japonez qe jeton ne nje qender pensionistesh. Aty ai njihet me Machiko-n, ndihmes-infermiere e re, me te cilen ai ka nje gje te perbashket : te dy kane humbur nje njeri te afert (gruan per njerin, dhe femijen – per tjetrën).

“Shara” titullohej filmi i parafundit i kesaj regjizoreje, para 3 vitesh, dhe une e pata pelqyer shume. Por ky i fundit me la plotesiht te ftohte si mermeri. Mendoj se filmit i mungon tensioni dramatik, por kurrsesi ne sensin qe filmit i mungon aksioni. Film i sheshtë, as marramendes (hipnotik), as nevrik, pra si te thuash, pa jete (edhe pse e kuptoj qe tema e filmit eshte humbja e nje te afermi, pra vdekja) por kjo nuk mund te justifikoje mungesen e dramaturgjise, filmicitetit. Dommage…

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s