“Tout est pardonné” (“GJITHSHKA FALET NE KETE BOTE”) film francez nga Mia Hansen Love

Image result for tout est pardonné mia hansen love

Mia Hansen Love ka 25 vjeç.
Mia Hansen Love ka luajtur ne dy filma, kur ka qene ne moshen 20 vjeçare.
Pastaj, ajo ishte gazetare (kritike kinemaje) ne revisten prestigjioze franceze “Cahiers du Cinéma”
Mia Hansen Love nuk ka studiuar per kinematografi.
Mia Hansen Love beri filmin e saj te pare, “Gjithshka falet ne kete bote” dhe e prezantoi ne Festivalin e Kanes, ne kategorine “15 regjizore” ku filmi u mireprit dhe u duartrokit shume entuziasshem.

Filmin (qe tregon historine e mardhenieve te nje vajze te re dhe te babait te saj, dikur i droguar) e pashe dje, dhe mendoj se ka lindur nje regjizore shume e talentuar ! SHUME SHUME e talentuar, biles !! Bej habi si ka mundur te realizoje nje film kaq te mire ne ate moshë !!! bravo bravo bravo !!!

 


Shtator 29, 2007
për mendimin tim është filmi më i mirë që kam parë këtë vit. Një mrekulli që shpresoj të funksionojë. Unë e ripashë mbrëmë, dhe mendoj që gjithçka qëndron në atë film, elipset, ngjyrat, dialogjet dhe aktrimi i personazheve, pastaj presenza e tre motrave Rousseau…të lë pa mend kjo furi regjizoriale. Duket që ka punuar me një regjizor të madh si Assayas, por dhe përgjegjësitë kritike në revistën që ti përmend.
Shtatori pati plot hyrje të mira.

Ndonje regjizor i stermadh Assayas-i nuk eshte, por thuaj qe kjo goca eshte super e talentuar, e zgjuar, e… ç’te duash ti dhe une bashke ! S’ke ç’i heq e s’ke ç’i shton filmit te saj, siç thua dhe ti : nje furi e vertete regjizoriale !

Por me duket, mbi te gjitha, se magjia qendron tek perzgjedhja e aktoreve. Ndofta perzgjedhja me e mire e aktoreve amatore per kete vit, pa harruar aktorin qe luan “Armin”-in tek filmi kroat “ARMIN” !!

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s