“La maison” (“SHTEPIA” ) – film francez nga Manuel Poirier

Image result for la maison manuel poirier

 

Film i mire, biles shume i mire nga ky regjizor te cilit i kisha pare edhe disa te tjere me pare.
Filmi tregon se si Malo, burre tek te 40-tat, i sapo divorcuar, deshiron te bleje nje shtepi, qe shitet me ankand. Por kjo shtepi i takon babait te dy vajzave tek te 30-at, me njeren prej te cilave Malo ben njohje. Dhe ne nje fare menyre, kupton se sa rendesi kane lidhjet shpirterore tonat, sidomos ato te femijerise (Malo ka 3 femije te vegjel) me vendin, shtepine ku jemi lindur e ku jemi rritur.

Film i thjeshte, pa sentimentalizma, por as “i thate” me dashje : thjesht njerezor.

Per me teper, ne shqiphttp://salvatori.wordpress.com/

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s