“Old Joy” – film amerikan nga Kelly Reichardt

Image result for old joy nga kelly reichardt  poster in fr.
.
Korrik 26, 2007
Citim Postuar më parë nga peoples
Duke lene debatet mbi poezine e kinemane, doja te shkruaja mbi nje film, i ardhur nga USA. Filmi titullohet Old Joy i regjizores Kelly Reichardt.

kete mezi po e prisja! del sot ketu tek une !!  Do shkoj ta shoh sot ! Besoj se eshte filmi i muajit Gusht (qe pergjithesisht eshte i vakët ne kinema dhe i nxehte ne temperatura meteorike… 

duhet te jete film i mire: jam gjithe qejf !!

.


Korrik 28, 2007

CitimDy shoke marrin nje udhetim dhe shkeputen nga qyteterimi,nga dritat,nga zhurma,nga mungesa e te mirave materiale.Nje road movie qe shpalos nje natyre akoma e pashfrytezuar.Personazhet filmohen ne levizjet e tyre dhe shoqerohen nga nje muzike e qete dhe nga nje qen,ne fakt eshte qeni i regjizores qe shoqeron trupen e xhirimit ngado qe ajo shkon.Po çfare bejne keta dy miq ne nje pyll,te vetem?Shkembejne ide,flasin mbi nje te kaluar qe ne,spektatoret nuk e njohim,pushojne,qetesohen dhe mbyllim syte perballe nje natyre tmerresisht e bukur.
 Ne nje moment, njeri nga dy shoket, i thote tjetrit: “Melankolia nuk eshte gje tjeter veçse nje “old joy” (gëzim i kaluar). Prej nga dhe titulli i filmit: OLD JOY.

Interesant personazhi i Kurt-it (kuqsit): tek te 40-at, ende nuk e ka braktisur adoleshencen, pires hashashi, cool.

Film qe realizon aq sa merr persipër. Modest por jo hipokrit. Edhe mua me pelqeu !

 

TRALIER i filmit http://www.filmforum.org/films/oldjoytrailers.html

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s