“Day night, Day night” (Dite e natë, ditë e natë)- film amerikan nga Julia Loktev


Image result for day night, day night movie

Citim Postuar më parë nga korçar

“Day Night Day Night”, regjia Julia Loktev

Filmin mund shume mire ta pagezosh “eksperience shqisash”. Degjon “zemren” veshtron “shikimin”. Mese e mjaftueshme! Nuk ka me imazhe (i kemi pare te gjitha ne fund te fundit, pikerisht kur na vjen fundi), ka vetem ndjesi.

Nuk ka rendesi, aspak, “pse” por, mbi te gjitha, “se si“…
Simbolet rrezohen permbi altarin e nje udhetimi kryeneç drejt asaj qe na perndjek te gjitheve : jeta apo vdekja? Dyshimi korr fitore gjithesesi… Fale zotit do thoshin ca, une them thjesht shyqyr!

Gjithe duke qene dakort per sa shkruan më lart, nuk di pse mu duk disi film manierist. Ndofta eshte ajo qe shkruhej ne nje kritikë reviste: film teper human, pra e pamundur te mos ta “dhunosh” (pergjate shikimit).

Day night, day night” ka ne qender nje vajze te re, tek të njezetat, qe ka vetem nje objektiv : te shpertheje nje bombe ne “Central Park” ne New York. Filmi nuk shpjegon asgje: nuk dihet pse e ben ajo kete gje (mund te supozohet, andej nga fundi i filmit, se ky akt prej kamikazeje, vjen si rrjedhoje e nje zhgenjimi sentimental… ndofta).
Filmi vetem tregon se si nje grup terrorristësh (islamiste ?? marksiste latino-amerikanë ?? nuk dihet ! ), e pergatisin vajzen e re per te kryer aktin ne fjalë dhe rrugetimin e saj neper rruget e New York-ut, me çanten e saj te rende mbi shpine, mbushur me ekspoziv.

Dola skeptik nga filmi…
ça arrive

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s