“COEURS” (“Zemrat”) -film francez nga Alain Resnais

 

Citim Postuar më parë nga korçar
Sa per “Coeurs” o Autor nuk shkrojte. Une po i them 2 fjale : i patretshem (inbuvable, ou à peine buvable), kinema per sanatoriumet apo per qendrat ku rrjepin jeten pleqte e gjore… Seç kam nje inat kunder ketyre filmave “plakatare”. Bej film se kam qejf te bej film, po bej dhe gjoja se po them diçka me vlere. Pershtypja? Kjo e fundit : njelloj sikur te kishte qene restorant me kater yje me nje “chef cuisto” me fame, shkon per te ngrene diçka te mire e te shtrenjte, me se fundi te servirin “fende”. Del nga restoranti, e vetmja gje qe te la pershtypje per mire eshte se kamarierja ishte e sjellshme si dhe siperfaqja e tavolinave e lemuar dhe e shndritshme. Dhe shkon vjell diku me larg.

COEURS” shkova e pashe sot dhe jam dakort me ty… Une them se Resnais ishte “ngatërruar” keqazi kete rradhë… Me duket se problemi qendon tek zbrazetia e personazheve: ai eshte film me karaktere, dhe, perderisa eshte i tille, eshte llogjike qe personazhet te kene permbajtje. Nderkohe qe ata jane bosh e shkuar boshit ! Pra, per t’ju bashkengjitur krahasimit tend me restorantin me 4 yje, i bie qe pjatat te ishin ose bosh, ose siç thua ti, me “fende”. Por mua me duket se me se shumti ishin bosh, pra nga ato restorante tipike te viteve ’80 (qe quhej “nouvelle cuisine”) ku te vinin në pjatë nje si zbukurim gjetheje bari, dhe ne mes nje patate te prere me nje forme super te jashtezakonshme  dhe … kaq ! Me nje çmim katastrofik (kuptihet !)

Mbeta dhe une i zhgenjyer, ne fakt…

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s