“LUXURY CAR” (“Vetura lluksoze”) -film kinez nga Wang Chao


  

Filmi eshte fitues i kategorisë “Un certain regard” (“nje lloj veshtrimi”) ne Festivalin e fundit te Kanës.

Ngjarjet e “LUXURY CAR” (“Voiture de luxe” ne frengjisht) zhvillohen ne Kinën e sotme, dhe ne qender te filmit eshte Yanhong, nje vajze e ardhur nga provinca, ne qytetin e madh Wuhan. Nje dite, i ati i saj, mesues privince i debuar ne fshat gjate revolucionit kulturor kinez te viteve ’60, mberrin ne apartamentin e vogel te se bijës pa ditur se me ç’pune merret e bija ne kete qytet te madh. Kjo e fundit ben ç’eshte e mundur t’ia fshehe te jatit faktin qe ajo punon nje nje diskoteke-karaoke si shoqeruese-stjuardjesë, ose me sakte, si … prostitutë.

Filmi, nje portret pesimist i Kinës aktuale, eshte nje shembull i mire i melodramës jo-artificiale dhe pa lajle-lule.

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s