“Lady in the Water” (“Vajza e ujrave”) -film amerikan nga M. Night Shyamalan


  

Night Shyamalan, regjizor i ri, por i konsideruar si nga te rrallët e talentuar te

Hollywood-it aktual (regjizor i “The Sixth Sense” (me Bruce Willis dhe djalin e vogël), “Unbreakable” apo “The Village“) shfaq keto dite ne ekranet e kinemase ne USA dhe Europe filmin e tij te fundit “LADY IN THE WATER” (Vajza e ujrave”).

Personalisht, perpara 2 vjetesh, me pat pelqyer shume “The village“, filmi i tij i parafundit, qe e konsideroj si filmin e vetem ne Historine e Kinemase boterore qe mund te konsiderohet edhe si nje film qe rrefen historine e Shqiperise komunisite (1945-1990), por pa e cituar as dhe nje here te vetme emrin Shqiperi !

“Lady in the water” eshte rrefim fantastik (legjendë) qe kallzon se si Cleveland Heep, mirembajtes i nje pishine te nje ndertese te madhe banimi, zbulon nje nate qe ne pishinën e tij, fshihet nje vajzë-nimf (luajtur nga Bryce Dallas Howard). Por jeta e vajzes eshte e kercenuar nga qënie keqdashëse qe duan ta pengojne qe ajo ti rikthehet botes se saj ujore prej nga vjen.

Per mendimin tim, kete rradhe Shyamalan nuk ka qullosur gjë… Ndofta theksimi i anes teorike te filmit pengon arritjen e tij. A thua se filmit i mungon sa ana përrallore aq dhe ana realiste. Gje qe e ben te pabesueshem dhe jo bindës…

web site i filmithttp://ladyinthewater.warnerbros.com/

 

trailer: https://www.youtube.com/watch?v=pKR1mfrfGAo

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s