“The Hills have eyes” (“Kodrat qe kanë sy”) film amerikan nga Alexandre Aja


 Image result for La colline a des yeux”

Film horror, remake i filmit te famshem horror me te njejtin titull nga Wes Craven (autor i “SCREAM”) ne 1977.

Ngjarjet e “Kodrat qe kane sy” (The hills have eyes – aka “La colline a des yeux”) rrefejne historine e nje familjeje amerikane prej 6 personash qe nisen per pushime neper USA dhe traversojne shkretetiren e Nevadës. Ne kete shkretetire, vite me pare, USA-t kane praktikuar prova berthamore dhe filmi rrefen historine e familjes qe bie pré e nje bande banorësh qe nuk jane larguar nga zona ne fjalë, por, te transformuar fizikisht per arsye te radiacionit nuklear , fshihen dhe vazhdojne te terrorizojne turistët e rrallê qe kalojne nga ajo anë.

45 minutat e para te filmit jane interesante, pastaj filmi kthehet ne film horror disi më klasik dhe nuk arrin t’i shpetoje disa klisheve te filmave te hollywoodit (filmi eshte production i “Fox”).
Megjithate, filmi ka meriten te jete më se shumti brutal se sa violent, dhe kjo e ben interesant.

web-site: http://www2.foxsearchlight.com/thehillshaveeyes/

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s